Społeczeństwo

W kryzysie pomagamy mniej

Polska zmniejszy zagraniczną pomoc między innymi dla Ukrainy i Afganistanu. Mniej środków dostanie telewizja Biełsat
Coraz mniej przeznaczamy na pomoc biedniejszym krajom. Na 2009 rok planowano 150 mln zł na tzw. pomoc rozwojową. Po cięciach spowodowanych rządowymi oszczędnościami wydano 117 mln zł.
W przyszłym roku na ten cel zostanie przeznaczonych jeszcze mniej pieniędzy – 100 mln zł. – Staramy się ciągle pomagać w dużym stopniu krajom Partnerstwa Wschodniego: Białorusi, Gruzji, Ukrainie, Mołdawii – mówi Marek Ziółkowski, dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – Nie stać nas jednak już na nazwanie Armenii i Azerbejdżanu krajami priorytetowymi.
Największym beneficjentem polskiej pomocy zagranicznej jest Afganistan, który w 2010 roku ma otrzymać 35 mln zł. Kolejny to Białoruś – 24 mln zł. Wschodni sąsiad dostanie więc prawie 4 mln zł mniej niż w ubiegłym roku. [wyimek]24 mln zł planuje wydać w tym roku Polska na pomoc dla Białorusi[/wyimek] Resort spraw zagranicznych zaproponował, by o tyle zmniejszyć dofinansowanie telewizji Biełsat. – To może oznaczać próbę zamknięcia tej stacji – mówi Adam Lipiński, poseł PiS, który jako szef gabinetu premiera Jarosława Kaczyńskiego zajmował się m.in. wspieraniem demokracji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ziółkowski podkreśla, że Biełsat powstała we współpracy z TVP i to nie tylko na resorcie ciąży obowiązek jej finansowania. – Ze środków przeznaczonych dla Białorusi chcemy też wesprzeć projekty radiowe: Radio Racje Europejskie, Radio dla Białorusi. Niewiele zostaje na inne sposoby wspierania tego kraju, czyli programy pozamedialne – tłumaczy Marek Ziółkowski. Posel Lipiński zapowiada, że będzie walczył w Sejmie nie tylko o zwiększenie środków dla Biełsatu, ale i o zwiększenie całej puli przeznaczonej na pomoc rozwojową. – Są takie cele polityki zagranicznej, w których nie powinniśmy ciąć wydatków, ponieważ nie będziemy mogli tego w przyszłości odtworzyć – uważa. Za pieniądze Ministerstwa Spraw Zagranicznych pomoc dla biedniejszych krajów realizują głównie organizacje pozarządowe. W jaki sposób? W 2009 roku w Afganistanie budowano drogi, na Białorusi pomagano niepełnosprawnym, a w Rwandzie – niewidomym dzieciom. Polska dokłada również do pomocy realizowanej przez organizacje międzynarodowe. W sumie na pomoc innym krajom wydajemy ok. miliarda złotych rocznie.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL