Telewizja

Kapłan wielkiej nadziei

Forum
Telewizja publiczna przypomni mało znane filmy o księdzu Jerzym Popiełuszce
Film „Jestem gotowy na wszystko” zrealizowany przez Pawła Woldana jest rodzajem pamiętnika, który powstał na podstawie zapisków i fragmentów kazań księdza Jerzego Popiełuszki.
„Jestem przekonany, że to, co robię, jest słuszne, i dlatego jestem gotowy na wszystko” – pisał bohater filmu. Urodzony w 1947 roku w białostockiej wsi Okopy przyszły ksiądz szybko obrał życiową drogę. Pierwsze próby charakteru przyszły już w czasie studiów w Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie, kiedy został powołany do wojska i próbowano tam podważyć jego głęboką wiarę. Przełomowy okazał się sierpień 1980 roku, gdy na prośbę księdza prymasa odprawił mszę dla strajkujących robotników Huty Warszawa solidaryzujących się ze stoczniowcami z Wybrzeża. „Wtedy zrodziła się potrzeba zostania z nimi” – zanotował ks. Jerzy. Wkrótce zaczął odprawiać w każdą ostatnią niedzielę miesiąca msze za ojczyznę, na które zjeżdżali wierni z całego kraju. To wtedy rozpoczął się dla niego czas prześladowań przez władze.
O mszach za ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki opowiada także drugi dokument – „Msza z księdzem Jerzym” (1995) Jolanty Kessler-Chojeckiej. Te modlitewne spotkania gromadziły tłumy ludzi spragnionych słów nadziei. W latach 1982 – 1984 Sławomir Kretkowski i Cezary Makowski wielokrotnie utrwalali nabożeństwa na taśmie filmowej – fragmenty znalazły się w filmie. Autorka dokumentu złożyła z nich homilię, której zamordowany kapłan nie zdążył już wygłosić. W październiku 1984 roku został bestialsko zamordowany przez SB. [i]Jestem gotowy na wszystko 14.10 | tvp 1 | piątek[/i] [i]Msza z księdzem Jerzym 16.35 | tvp 2 | sobota[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL