fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kolejna spółka leasingowa wystawiona jest na sprzedaż

W tym roku firmy leasingowe udzielają mniej finansowania niż w 2008 r. W 2010 r. rynek znów ma zacząć rosnąć.
Rzeczpospolita
Trwają poszukiwania inwestora dla firmy Daimler Fleet Management – wynika z informacji „Rz”. Ale możliwe są jeszcze inne transakcje
Niedawno znalazł się chętny na przejęcie spółki leasingowej Futura, która należała do koncernu samochodowego General Motors. Nowym jej właścicielem będzie fundusz private equity Arbis. Według naszych informacji na sprzedaż wystawiona jest spółka należąca do innego koncernu motoryzacyjnego.
Jest nią Daimler Fleet Management. Firma działa w ramach Mercedes-Benz Financial Services, w skład którego wchodzi jeszcze m.in. bank. Daimler Fleet Management zajmuje się zarządzaniem flotą oraz leasingiem samochodów. Nie udało nam się oficjalnie potwierdzić tych informacji. Kilka miesięcy temu spółkę o podobnym profilu sprzedał Orbis. Przeszła ona pod skrzydła Arvala z grupy francuskiego BNP Paribas. Nowego właściciela może mieć też Handlowy-Leasing (związana z Bankiem Handlowym), spekulują analitycy. Działalność spółki leasingowej wygasza z kolei bank DnB Nord. Zajmuje się obecnie obsługą umów już zawartych i nie pozyskuje nowych klientów. To wersja oficjalna. Niewykluczone jednak, że gdyby znalazł się chętny, DnB Nord sprzeda niewielką spółkę leasingową lub jej portfel (wartość finansowania udzielonego w ciągu trzech kwartałów tego roku to ok. 100 mln zł).
Wcześniej na pewno można oczekiwać innych zmian na rynku leasingu. To efekt przejęcia Fortisu przez BNP Paribas. – Zastanawiamy się nad wspólnym modelem biznesowym. Wciąż prowadzone są rozmowy i żadne decyzje jeszcze nie zapadły – mówi „Rz” Rafał Piskorski, dyrektor generalny Fortis Lease Polska. Analitycy się zastanawiają, jaka będzie przyszłość dwóch spółek leasingowych Banku Zachodniego WBK. To efekt ciągłych spekulacji, że poznański bank mógłby zostać sprzedany przez inwestora strategicznego – irlandzki AIB. Irlandczycy takie plany na razie wykluczają. Obie firmy BZ WBK byłyby łakomym kąskiem dla konkurencji. Udzieliły one przez trzy kwartały tego roku finansowania na kwotę prawie 1 mld zł, co dało im wysoką, szóstą pozycję na rynku leasingu w Polsce.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA