fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Najlepiej żyje się w Finlandii

Iwona Trusewicz
Polska jest wśród trzydziestu krajów o najwyższym poziomie życia na świecie
Po raz trzeci londyński Legatum Institut należący do zarejestrowanej w Dubaju grupy inwestycyjnej Legatum opublikował ranking 104 krajów według poziomu dobrobytu (tzw. Legatum Prosperity Index).
Indeks pokazuje nie tylko poziom bogactwa obywateli, ale także zadowolenia z życia w danym kraju. Ocenę poszczególnych państw tworzą średnie z dziewięciu kategorii. Oprócz danych markoekonomicznych jak PKB, inflacja, bezrobocie, są też kategorie społeczne jak poziom edukacji, opieki zdrowotnej i socjalnej, poczucia bezpieczeństwa i wolności osobistej, praworządność, kapitał społeczny.
W minionym roku na czele była Australia przed Austrią, Finlandią, Niemcami, Singapurem i USA. W najnowszej „kryzysowej” edycji Legatum Prosperity Index 2009 zwyciężyły kraje Europy Północnej, w których rządy dobre radzą sobie ze spowolnieniem gospodarki i gdzie silne jest poczucie bezpieczeństwa socjalnego.
Kraj o najwyższym poziomie dobrobytu to Finlandia, Szwajcaria, Szwecja, Dania i Norwegia. Co ciekawe Finlandia jest pod względem wskaźników marki dopiero na 10 miejscu.
Australia spadła na 6. miejsce, USA na 9. Niemcy zajęły 14. miejsce, Austria - 15.; a najwięcej dobrobytu stracili obywatele Singapuru (spadek na 23. pozycję.)
Na tym tle Polska zajęła 29. miejsce. Z krajów postkomunistycznych najwyższej znalazła się Słowenia (20.), Czechy (25.) i Węgry (28.). Najlepiej jest u nas z edukacją. Polska jest wśród 15 państw na świecie o najwyższym współczynniku studiującej młodzieży.
Pod względem makroekonomicznym jesteśmy na 33 miejscu na świecie; innowacyjności - 35; instytucji demokratycznych - 24 (gorsze są m.in. w Czechach i na Węgrzech); a poziomu edukacji - 27. Wysokie 25 miejsce mamy w kategorii poczucia bezpieczeństwa we własnym kraju. Bardziej od Polaków boją się m.in. Amerykanie i Tajwańczycy.
Gorzej z poczucia wolności osobistej Polacy są na 45 miejscu; Legatum zwraca uwagę, że tylko 19 proc. obywateli RP (dwóch na dziesięciu) uważa, że cudzoziemcy są godni zaufania. Za to swojej rodzinie ufa 9 na 10 Polaków. Najgorzej (68. miejsce) wypadamy w kategorii kapitał społeczny. Tutaj np. polski wolontariat został sklasyfikowany na 89. miejscu w świecie.
Słabo jest z dobrobytem w największych rozwijających się gospodarkach świata - krajach BRIC (Brazylia, Rosja, India i Chiny). Najwyższej znalazła się Brazylia (41.) i Indie (45.). Najwięcej pozycji (12.) straciła Rosja i spadła na 69. miejsce (najgorzej oceniono poziom bezpieczeństwa w kraju - 99. pozycja; oraz wolności osobistej - 88.). Chiny są na 75. miejscu (na setnym oceniono chińskie instytucje demokratyczne).
Na końcu rankingu znalazły się najbiedniejsze i najmniej bezpieczne kraje świata: Jemen, Sudan i ostatnie Zimbabwe.
[ramka][b]Kraje o najwyższym poziomie dobrobytu w 2009 r.:[/b]
1. Finlandia
2. Szwajcaria
3. Szwecja
4. Dania
5. Norwegia
6. Australia
7. Kanada
8. Holandia
9. USA
10. Nowa Zelandia[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA