Kto rozliczy podatek od usługi budowlanej

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Kto powinien rozliczyć VAT od usług świadczonych w Polsce przez zagranicznego przedsiębiorcę budowlanego? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy zagraniczna firma zarejestrowała się jako podatnik w Polsce
Usługi budowlane świadczone w Polsce są opodatkowane w naszym kraju (zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link]), z tym że obowiązek rozliczenia podatku będzie ciążył na:- polskim podatniku jako nabywcy usług na zasadzie importu usług, jeżeli zagraniczny przedsiębiorca nie posiada siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju,- firmie zagranicznej świadczącej usługę, jeżeli jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce.[srodtytul]Decyduje stałe miejsce działalności[/srodtytul]Jeśli zatem świadczący usługę nie ma w Polsce siedziby, to o obowiązku rejestracji dla celów VAT decyduje samo posiadanie przez tego usługodawcę stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Może nim być, ale nie musi, zakład zagraniczny.Jak wynika z orzecznictwa ETS, stałe miejsce prowadzenia działalności gos...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL