fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Olsztyńska poliklinika: nr 1 w Polsce

Fotorzepa
Szpitale leczą coraz lepiej, ale najlepsze placówki na swojej popularności raczej tracą, niż zyskują
W naszym rankingu „Bezpieczny szpital” zwyciężyła w tym roku olsztyńska poliklinika, zdobywając 894 pkt na 1000 możliwych. Regionalny Szpital w Kołobrzegu znalazł się pół kroku za nią – do zwycięzcy zabrakło mu zaledwie 0,36 pkt.
Doskonały jest też wynik urazówki w Piekarach Śląskich, która jest najlepszym szpitalem monospecjalistycznym (866 pkt). Najlepszy szpital niepubliczny to Pleszewskie Centrum Medyczne, przekształcone rok temu ze szpitala publicznego w spółkę samorządową. Zdobyło 855 pkt. Szpitale dostawały punkty m.in. za jakość leczenia, warunki pobytu pacjentów, kondycję finansową. O poprawiającej się sytuacji służby zdrowia świadczy fakt, że dziś już wszystkie szpitale z pierwszej setki zdobywają ponad 700 pkt. Kilka lat temu eksperci uznawali, że to minimum pozwalające uznać szpital za bezpieczny dla pacjenta. I wtedy dla wielu placówek, nawet ze złotej setki, był to poziom nieosiągalny.
Poprawiają się też wyniki finansowe. – Aż trzy czwarte szpitali zgłaszających się do rankingu ma wynik finansowy na plusie. Kilka lat temu było ich zaledwie 12 proc. – mówi Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które opracowuje ranking merytorycznie (Centrum podlega Ministerstwu Zdrowia). Wiele wskazuje, że to jednak ostatni tak dobry rok. – NFZ nie płaci za pacjentów przyjętych ponad limit, co musi się odbić na kondycji finansowej szpitali – tłumaczy Bedlicki. – Fundusz jest mi winien za leczenie pacjentów 15 mln zł! Z tego 11 mln za leczenie onkologiczne. Grozi nam utrata płynności finansowej – alarmuje Janusz Chełchowski, dyrektor olsztyńskiej polikliniki. Narzeka też szef Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu. – Mam supernowoczesny blok operacyjny, który powinien pracować dziesięć godzin dziennie. A jest czynny tylko pięć godzin, bo NFZ nie chce płacić za operacje robione w doskonałych warunkach – mówi dyrektor Janusz Olszewski. Obaj dyrektorzy boją się długów. I wiedzą, o czym mówią, bo dotarli na szczyt, pnąc się z dna przepaści. Jeszcze kilka lat temu poliklinika w Olsztynie przynosiła 7,5 mln zł strat rocznie, a kołobrzeski szpital był przeznaczony do likwidacji. Dziś obie placówki są na plusie. [ramka][b]Ranking szpitali 2009[/b] [i]Szpitale publiczne: wielospecjalistyczne i onkologiczne[/i] 1. Szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie 2. Regionalny Szpital w Kołobrzegu 3. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi [i]Szpitale monospecjalistyczne[/i] 1. Samodzielny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich 2. Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich [i]Szpitale niepubliczne[/i] 1. Pleszewskie Centrum Medyczne 2. EuroMediCare Szpital Specjalistyczny z Przychodnią we Wrocławiu [b][link=https://grafik.rp.pl/grafika2/388904]obejrzyj całe zestawienie[/link][/b] (plik MS Excel, 130kB) [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA