fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Sekret pełnych sal zamknięty w księdze z Kells

Warszawski przegląd coraz bardziej rozszerza krąg swoich odbiorców. Przesuwa się, co naturalne, górna granica wieku festiwalowych widzów. Wyznaczają ją ci, którzy towarzyszą imprezie już od 25 lat. Ale też przybywa coraz młodszych. A to za sprawą włączanych do programu filmów dla najmłodszych odbiorców.
W tym roku WMFF specjalnie zaprasza dzieci i ich rodziców na dwa ostatnie dni przeglądu. Już po raz drugi w historii festiwalu odbędzie się Rodzinny Weekend Filmowy.
W sobotę i niedzielę sala 2 Multikina Złote Tarasy na kilka godzin zostanie oddana we władanie małoletnim widzom. Dla kilkulatków na projekcje zaproszony zostanie lektor. Pomoże zrozumieć dialogi z animowanego filmu „Sekret księgi z Kells” („The Secret of Kells”). Wyreżyserowana przez Tomma Moore’a i Norę Twomey irlandzko- francusko-belgijska produkcja przeniesie kinomanów w odległą przeszłość.
1200 lat temu 12-letni bohater dostaje do wykonania misję. Ma dokończyć niezwykłe teksty. Tytułowa księga jest jednym z najpiękniejszych manuskryptów średniowiecznych, iluminowanych przez celtyckich mnichów. Film opowiada o jej powstaniu, ale także o potrzebie ochrony najpiękniejszych zabytków. Opisuje pełne napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji przygody bohaterów, zachowując wierność kulturowym korzeniom. Odsłania je przed widownią w sposób równie magiczny, jak czyni to sama księga.
Magii, poruszających wątków i wysmakowanych kadrów nie zabraknie też w filmie „Blask tęczy” („A Shine of Rainbows”). Kanadyjsko-irlandzką produkcję wyreżyserował urodzony w Indiach, ale wychowany w Australii, Vic Sarin. Wybitny operator, ale też doświadczony reżyser, przedstawia na ekranie historię wrażliwego i nieśmiałego ośmiolatka.
Życie osieroconego chłopca, który nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami, ulega zmianie, gdy adoptuje go Maire. Pogodna, pełna życia kobieta zabiera go na malowniczą wyspę u wybrzeży Irlandii. Tam Thomas uczy się, jak znaleźć w sobie siłę. Jak przezwyciężyć smutek i odkryć magię zarówno w otaczającym świecie, jak i w sobie samym.
[i] „Sekret księgi z Kells” Multikino Złote Tarasy, ulica Złota 59, bilety: 10, 15 zł, sob. (17.10), godz. 11.30, 16.30, niedz. (18.10), godz. 14.
„Blask tęczy” Multikino Złote Tarasy, ulica Złota 59, bilety: 10, 15 zł, sob. (17.10), godz. 14, niedz. (18.10) godz. 11.30, 16.30. [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA