Są ograniczenia przy amortyzacji

Przedsiębiorca, który uzyskał status małego podatnika i rozpoczął przed zmianą przepisów amortyzację środka trwałego, musi tego dokonywać według wybranej metody
Chodzi o nowelizację [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=310175]ustaw o podatkach dochodowych (DzU z 2009 r. nr 69, poz. 587)[/link] w wyniku których zmodyfikowano definicję małego podatnika. Został podwyższony limit decydujący o tym, kto nim może być (z 800 tys. na 1 200 tys. euro). Nowelizacja zaczęła obowiązywać 22 maja br. – ma zastosowanie do uzyskiwanych dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2009 r. Status małego podatnika uzyskuje się więc od początku roku.Czy to oznacza, że można zastosować jednorazową amortyzację w odniesieniu do środków trwałych nabytych między 1 stycznia a 21 maja 2009 r., które są już amortyzowane przy zastosowaniu metody liniowej lub degresywnej?Nie – twierdzi Ministerstwo Finansów. Jego zdaniem podatnicy dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych odpowiednio w art. 22i – 22k [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BD0518C91695945FF00F2A2E46684D8E?id=80474]ustawy o podatku d...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL