fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

USA – Iran: pierwsze negocjacje od 30 lat

William Burns
AFP
Podsekretarz w Departamencie Stanu USA William Burns rozmawiał w Genewie z Sajedem Dżalilim, głównym irańskim negocjatorem ds. programu atomowego Teheranu.
Było to pierwsze od 30 lat spotkanie USA – Iran na wysokim szczeblu.
W rokowaniach na temat irańskiego programu nuklearnego, wznowionych po 14-miesięcznej przerwie, obok delegacji irańskiej uczestniczyli przedstawiciele pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji, oraz delegacja niemiecka. Według gospodarza spotkania, szefa dyplomacji unijnej Javiera Solany, Iran obiecał pełną współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w sprawie umożliwienia jej inspekcji w nowych zakładach nuklearnych w Kum. – Sajed Dżalili obiecał, że Iran zezwoli na inspekcje w ciągu kilku następnych tygodni. To jednak dopiero początek. Trzeba czekać na postęp, praktyczne kroki, które były omawiane podczas negocjacji – powiedział szef unijnej dyplomacji.
Uzgodniono również, że rozmowy z Iranem zostaną wznowione najpóźniej przed końcem października. Zachód podejrzewa Iran o potajemne prowadzenie prac nad bronią jądrową. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma czysto pokojowe cele. W ostatnich dniach wyszło jednak na jaw, że irańskie władze budują drugi zakład wzbogacania uranu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA