fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Nowe pomysły banku centralnego

O pomysłach na ożywienie akcji kredytowej prezes NBP poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Dziś zajmie się nimi RPP
[srodtytul]Co zapowiedział szef NBP Sławomir Skrzypek:[/srodtytul]
? Dostęp do operacji repo na 12 miesięcy. Te operacje polegają na udzielaniu przez NBP bankom komercyjnym pożyczek pod zastaw bezpiecznych papierów dłużnych, przede wszystkim obligacji skarbowych. Możliwość takich pożyczek NBP wprowadził w ramach zapowiedzianego niespełna rok temu „pakietu zaufania” dla sektora bankowego. Jak dotąd, najdłuższe operacje repo mają horyzont sześciomiesięczny (wcześniej były to maksymalnie trzy miesiące). Jakie jest wykorzystanie operacji repo? Według danych na koniec sierpnia banki komercyjne były w ten sposób zadłużone w NBP na 7,6 mld zł. Wcześniej, od grudnia 2008 r., wartość operacji repo przekraczała 10 mld zł.
? Kredyt dyskontowy. Jak podawał NBP, ma to być zupełnie nowy instrument. „Jego istotą jest przyjmowanie od banków przez NBP do dyskonta weksli wystawianych przez przedsiębiorstwa w związku z otrzymanym z banku kredytem” – wyjaśniał NBP w informacji o nowych propozycjach.
? Kupowanie przez NBP obligacji banków. NBP zastrzegł, że w grę będą wchodziły bezpieczne papiery – takie, które będą miały gwarancje Skarbu Państwa albo np. zagranicznego właściciela działającego w Polsce banku.
Prace nad nowymi instrumentami Skrzypek zapowiedział w połowie sierpnia po spotkaniu z przedstawicielami banków spółdzielczych. W Krynicy Skrzypek mówił również o opracowanym w NBP projekcie ustawy o Funduszu Rozwoju Systemu Bankowego, który miałby możliwość kupna i sprzedaży papierów wartościowych w transakcjach z bankami i innymi instytucjami finansowymi, kupowania i sprzedawania wierzytelności czy udzielania bankom pożyczek w celu zwiększenia ich funduszy własnych, a co za tym idzie – możliwości prowadzenia akcji kredytowej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA