fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Europa wierzy w siłę polskiej gospodarki

Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Polska może być jedynym krajem naszego regionu, który przetrwa kryzys bez recesji gospodarczej. Taką opinię na łamach niemieckiego dziennika „Financial Times Deutschland" przedstawił Wiedeński Instytut Gospodarczych Studiów Porównawczych
Dyrektor ds. badań w instytucie Michael Landesmann powiedział dziennikowi, że Polska dobrze przechodzi kryzys dzięki wysokiemu popytowi na rynku wewnętrznym.
- Silna krajowa konsumpcja uratowała Polskę w czasie globalnego załamania popytu - ocenił ekonomista. Wiedeński Instytut Gospodarczych Studiów Porównawczych przewiduje mimo kryzysu wzrost PKB w Polsce w tym roku na 0,8 procent, a w przyszłym - na półtora procent. „Financial Times Deutschland" przypomina, że udział konsumpcji w PKB Polski wynosi 60 procent.
Zdaniem przedstawiciela austriackiego instytutu, Polska dzięki uniknięciu recesji wzmocni swoją pozycję gospodarczą w Europie. Podobnie uważa cytowany przez niemiecki dziennik ekonomista Deutsche Banku Gunter Deuber. - Polska jest jedyną gospodarką w Europie Wschodniej funkcjonującą o własnych siłach w odróżnieniu od innych, z reguły małych i w dużym stopniu uzależnionych od eksportu - powiedział Deuber.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA