fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Krótkoterminowe papiery najlepsze

rynek papierów nieskarbowych w czerwcu
Rzeczpospolita
PGE wyemituje papiery za 1,5 mld zł. Ta zapowiedź to największe wydarzenie na rynku w I półroczu
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku ustabilizowała się sytuacja na rynku papierów nieskarbowych. Nie rozwijał się on dynamicznie, ale też specjalnie nie kurczył. Nie zmieniała się również liczba emitentów. Dotyczy to zwłaszcza papierów krótkoterminowych. Na rynku dominowało ich rolowanie, czyli zamiana zapadającego długu na nowy.
– Ciągle jest problem z emisjami średnioterminowymi, na które brakuje chętnych. Często spotykamy się z opiniami inwestorów, że wolą oni kupić akcje emitenta, jeśli jest on spółką giełdową, niż jego papiery dłużne – mówi Andrzej Cwalina zarządzający portfelem papierów nieskarbowych w BRE Banku. – Wciąż panuje duża nieufność. Inwestorzy finansowi jeszcze nie wierzą w koniec kryzysu i nie pożyczają na dłuższy czas. Sądzę, że w ciągu pół roku zaufanie powinno zacząć się odbudowywać. Także banki miały sporą awersję do ryzyka i niechętnie organizowały emisje średnioterminowe. W sytuacji gdy popyt nie jest aż tak duży, musiałyby bowiem brać takie papiery na własne księgi. Dlatego spółki czy samorządy, które chciały uzyskać sporą kwotę z emisji i pożyczyć na termin dłuższy niż rok, wolały emitować euroobligacje, jak np. Telekomunikacja Polska czy Warszawa. Inwestorzy w Polsce mogli zaś po atrakcyjnych spreadach (marżach) nabyć papiery dobrych emitentów na rynku wtórnym.
Poza tym konkurencją były wysoko oprocentowane lokaty bankowe. Inwestorzy, zwłaszcza indywidualni, stali przed dylematem: wybrać papier komercyjny czy lokatę. Z danych Fitch Polska wynika, że w I półroczu na rynek trafiły papiery korporacyjne powyżej jednego roku o wartości niespełna 263 mln zł. Rok wcześniej było to 1,27 mld zł. Na wyższą kwotę były też w I półroczu 2008 r. wyemitowane papiery bankowe – 1,2 mld zł wobec nieco ponad 0,5 mld w tym roku. Z nowych programów, które pojawiły się w 2009 roku, wybija się wart aż 1,5 mld zł projekt emisji obligacji Polskiej Grupy Energetycznej. Organizuje go konsorcjum banków i są to papiery krótkoterminowe o zapadalności do maksymalnie trzech miesięcy. To jeden z największych programów w ostatnim czasie. Ale jest to spółka, która już emitowała papiery. Poza tym pojawiły się m.in. programy Abpol Company (1 mln zł), Firmy Handlowej Jago (1,5 mln zł) i Gdańskiej Infrastruktury Społecznej (29 mln zł). Ten rok obfituje w emisje komunalne. Szykują się też spore emisje gwarantowane przez Skarb Państwa. Takie papiery wyemituje BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego oraz, prawdopodobnie, kolejny już raz PKP. Z danych Fitch Polska wynika, że wartość rynku papierów nieskarbowych na koniec czerwca wyniosła 41,8 mld zł, czyli o ok. 700 mln zł więcej niż na koniec maja. Mniej jednak niż rok wcześniej (44,5 mld zł).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA