fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Technika pozwoli wykryć alzheimera

Nowoczesne testy funkcjonowania i biochemii mózgu pozwalają wykryć chorobę Alzheimera już we wczesnej fazie
Michael Ewers z Trinity College w Dublinie wraz z zespołem za pomocą rezonansu magnetycznego zbadał 345 osób, które zdradzały niewielkie kłopoty z pamięcią. Badania wykazały zaburzenia pracy lewej części hipokampu.
Aż 95 proc. chorych, u których wykryto zaburzenia, cierpiało później na alzheimera. Inne badania przeprowadziła Susan Landau wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Badaczka wykorzystała pozytonową tomografię emisyjną do zbadania poziomu glukozy w mózgu. Wskazaniem do tego badania były niezadowalające wyniki testów pamięci.
Okazało się, że osoby, u których stwierdzono niski poziom glukozy, obciążone są aż 15-krotnie wyższym ryzykiem zachorowania na alzheimera w ciągu najbliższych dwóch lat niż pozostali. Nowe metody wykrywania choroby zaprezentowane zostały podczas spotkania Alzheimer’s Association, które miało miejsce w Wiedniu. To jedna z pierwszych okazji do prezentacji wstępnych wyników programu, który kosztem 60 mln dolarów ma doprowadzić do kompleksowego opisania tej groźnej choroby układu nerwowego i opracowania skutecznej metody jej zwalczania. Testy finansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych oraz przemysł farmaceutyczny obejmują 800 osób. Pomimo długich badań nad tą choroba naukowcy dysponują zaledwie kilkoma metodami jej leczenia. Według szacunków lekarzy cierpi na nią 26 mln ludzi na świecie (w Polsce ok. 200 tys.). W roku 2050 liczba chorych może dojść do 100 mln.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA