fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo

Poznań i Kobylanka ponownie zwyciężają

Rzeczpospolita
Małopolska, Dolny Śląski i Pomorze. To właśnie z tych regionów pochodzi najwięcej laureatów najnowszej edycji rankingu samorządów. Wciąż brakuje miast i gmin ze ściany wschodniej
[link=http://www.bgk.com.pl/" target="_blank]Bank Gospodarstwa Krajowego[/link] partnerem Rankingu Samorządów 2009
Kolejny już rok wybieraliśmy najlepsze samorządy. Jak zwykle w trzech kategoriach: miast, gminy miejskie i miejsko-wiejskich oraz gminy wiejskie. Wśród miast na prawach powiatu znów na czele stanęła stolica Wielkopolski. Podobnie było nie tylko w ubiegłym roku, ale i w 2007 r. i 2005 r. (w 2006 r. nie przesłał na czas ankiety i nie został uwzględniony). Trójmiasto zdominowało czołówkę. W pierwszej piątce są aż trzy miasta z Pomorza, w tym największy awans odnotował Gdańsk z 8. na 3. pozycję. Między nadmorskie miasta udało się jeszcze wcisnąć Wrocławowi. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich numerem jeden w rankingu „Rzeczpospolitej” okazał się Grodzisk Mazowiecki, a jeszcze rok wcześniej był 12. Za nim uplasował się Dzierżoniów z Dolnego Śląska oraz Goleniów z województwa zachodniopomorskiego. Obie miejscowości były bardzo wysoko i rok temu. Natomiast wśród gmin wiejskich najwyższe wyróżnienie przypadło kolejny już raz niewielkiej Kobylance z województwa zachodniopomorskiego. Bardzo dobrze uplasowały się też dwie gminy z Małopolski – Zielonki i Mszana Dolna.
W najnowszym zestawieniu obok najlepszych samorządów w 2008 r. wyróżniliśmy także te gminy i miasta, które najlepiej wykorzystywały pieniądze pochodzące ze środków unijnych. Wskazaliśmy też takie, które okazały się najbardziej innowacyjne, dobrze radzące sobie z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Kapituła tegorocznego rankingu zdecydowała, że w podkategorii „Innowacyjny samorząd” nie będą przyznawane poszczególne miejsca miastom i gminom. W ramach pierwszej podkategorii „Europejski samorząd” najlepsze okazały się miasta Bytom oraz Bielsko-Biała i Opole (też było na podium rok wcześniej). Wśród gmin są to Jastarnia oraz z Łódzkiego Wieruszów i Uniejów. Lipce Reymontowskie (Łódzkie), Ślemień (Śląskie) oraz Krośnice (Dolnośląskie) to zaś wsie, które były najbardziej skuteczne w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. W kolei wśród wyróżnionych w ramach „Innowacyjny samorząd” są takie miasta jak Poznań, Gliwice (oba pierwsze wysoko uplasowały się też w ubiegłym roku) czy Sopot. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich w czołówce tych, które można nazwać innowacyjnymi, są ponownie Dzierżoniów (Dolny Śląsk), Puławy (jedyna miejscowość z Lubelskiego, która znalazła się tak wysoko), małopolskie Dobczyce i mazowiecka Mława. Na czele wśród gmin wiejskich są Lesznowola, Zabierzów i Długołęka. Odpowiednio z województw: mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Od lat w czołówce najlepszych miast i gmin wybijają się te z Małopolski, Dolnego Śląska, Pomorza, Śląska i Wielkopolski. Więcej pojawiło się też laureatów z województwa łódzkiego. Lepiej nieco wypada również Mazowsze niż rok temu. W ścisłym gronie najlepszych zabrakło w ogóle wyróżnionych z takich województw jak podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie. Mało jest ich z Podkarpacia, Lubelszczyzny i regionu lubuskiego. Smuci także brak w całej setce gmin miejskich i miejsko-wiejskich tych z województwa świętokrzyskiego. Miejmy nadzieję, że specjalne środki z unijnej kasy pozwolą wreszcie dobić samorządom ze wschodu Polski do grona najlepszych. Po raz kolejny nie uwzględniliśmy w rankingu Warszawy. Z racji wielkości i specyfiki pozostaje kategorią samą dla siebie. Nie oznacza to jednak, że z gruntu gdyby została sklasyfikowana, byłaby wysoko w zestawieniu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA