fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

TVP dostanie kuratora?

Aleksander Grad, minister skarbu
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Minister skarbu Aleksander Grad chce wprowadzenia do rady nadzorczej TVP kuratora. Piotr Farfał nie ustępuje: nadal czuje się pełniącym obowiązki prezesa i zwalnia pracowników.
Minister złożył do sądu wniosek w tej sprawie. - Jeśli sąd nas poprosi o wytypowanie kuratora, to to zrobimy - mówił Grad. Zapewnił, że będzie to osoba obdarzona wielkim autorytetem.
Kurator będzie musiał pełnić obowiązki rady nadzorczej. Równocześnie minister zwrócił się do środowisk twórczych, by wytypowały kandydatów do rady. Grad chce upublicznienia raportu Urzędu Kontroli Skarbowej, który wykazał wiele nieprawidłowości w spółce. Jak powiedział, według wyników raportu, który określił jako "druzgocący", w spółce wydawano pieniądze niezgodnie z prawem, a TVP musi zwrócić skarbowi państwa kilkanaście mln zł. - Chodzi o to, żeby opinia publiczna przekonała się, jak wydawane są pieniądze z abonamentu - dodał Grad.
Obecnie władze TVP walczą w sądzie rejestrowym o to, kto będzie p.o. prezesa telewizji: dotychczas pełniący tę funkcję Piotr Farfał, czy zawieszony od grudnia członek zarządu Sławomir Siwek. W piątek część rady nadzorczej TVP obradowała mimo zamknięcia przez ministra skarbu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP, które kończyło trzyletnią kadencję rady. Pięciu członków rady uznało jednak, że ich kadencja nie zakończyła się w momencie złożenia przez ministra podpisu pod uchwałą zamykającą Walne, ale z końcem dnia, w którym miało to miejsce - do północy mogli więc podejmować uchwały. W efekcie jeszcze w piątek przegłosowali m.in. zawieszenie p.o. prezesa TVP Piotra Farfała, przywrócenie dwóch zawieszonych od grudnia członków zarządu: Marcina Bochenka i Sławomira Siwka oraz powierzenie temu ostatniemu pełnienia obowiązków prezesa w TVP. [srodtytul]Siwek: decyzja Grada to propaganda[/srodtytul] - Wydaje się, że decyzja ministra Grada jest wynikiem jego rozmowy z premierem, a zatem premier jest błędnie informowany. Moja osoba i ostatnie zmiany w TVP otwierają możliwość szerokiego porozumienia w sprawie mediów publicznych. Decyzja ministra jest próbą opóźnienia odsunięcia Piotra Farfała i utrzymuje stan chaosu. Poza tym nie ma większego znaczenia poza propagandowym - powiedział Sławomir Siwek. [srodtytul]Co dalej z radą?[/srodtytul] Minister skarbu komplikuje sytuację w TVP i to on odpowiada za prawny chaos w spółce - uważa szef KRRiT Witold Kołodziejski. Od rana trwa posiedzenie krajowej rady, a jednym z jego punktów ma być wybór rady nadzorczej TVP. Kadencja poprzedniej zakończyła się w ubiegłym tygodniu, co jest jednym z powodów wniosku o kuratora. Minister podkreśla też, że ciągłe zmiany we władzach TVP powodują destabilizację spółki. Witold Kołodziejski zapowiada, że KRRiT nie zamierza wybierać rady nadzorczej TVP w ekspresowym tempie. - Na KRRiT wywierana jest teraz duża presja na wybór rady nadzorczej. Nie chcemy tego robić pod taką presją i w pośpiechu wybierać radę, która przez trzy lata ma zarządzać TVP - powiedział Kołodziejski. [ramka][srodtytul]Farfał odwołuje[/srodtytul] Piotr Farfał odwołał dyrektora programu TVP2 Wojciecha Pawlaka - informuje TVN 24. - Potwierdzam, że od czwartku nie będzie pełnił dotychczasowych obowiązków - mówi rzecznik TVP Dariusz Jabłoński. [/ramka]
Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA