Biznes

Państwo bez pieniędzy z PKP

Resort finansów zwolnił PKP z podatku za 2008 r.W kasie spółki matki kolejowej grupy zostanie ok. 130 mln złotych
– Decyzja w tej sprawie już zapadła – powiedział „Rz” Juliusz Engelhardt, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej. PKP SA jest zwolniona z płacenia 15 proc. podatku od zysku, który za 2008 r. ma wynosić ok. 130 mln zł. Trwają prace nad rozporządzeniem, które sformalizuje tę kwestię.
[wyimek]900 mln zł wyniósł zysk spółki PKP SA w 2008 roku - wynikze wstępnych szacunków[/wyimek] Zgodnie ze wstępnymi szacunkami zysk spółki matki grupy kolejowej w 2008 roku wyniósł 900 mln zł. Głównie dzięki usamorządowieniu spółki PKP Przewozy Regionalne. PKP SA otrzymała od Skarbu Państwa w zamian za udziały spółki PKP PR ok. 300 mln zł. Skarb spłacił też zaległy dług spółki wobec spółki matki. Jak podkreśla Andrzej Wach, prezes PKP SA, to zysk papierowy.
15-proc. podatek-zaliczka od zysku jest odpowiednikiem dywidendy. Płacą go jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Sama PKP SA też zrezygnowała z pobierania dywidend od swoich spółek. Na razie. Ważą się losy 4,5 mln zł, które może otrzymać od PKP LHS. PKP LHS wypracowała w ubiegłym roku najlepszy wynik spośród wszystkich spółek grupy PKP. W jej kasie zostało ok. 9 mln zł. – 50 proc. zysku zostało przekazane na podniesienie kapitału spółki. Co do kolejnych 50 proc., które mogłyby zostać pobrane przez PKP SA jako dywidenda, decyzja jeszcze nie zapadła – mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA. Będzie to zależeć od tego, czy zarząd PKP LHS zdecyduje się na kontynuowanie inwestycji w Euroterminalu w Sławkowie. Sprawa ma się wyjaśnić do końca września. Na plusie ubiegły rok zakończyły jeszcze dwie spółki z grupy – PKP Informatyka i PKP Telekomunikacja. Zgodnie z nieoficjalnymi danymi przed audytem w kasie PKP Telekomunikacji zostało 1,9 mln zł, a zysk Informatyki wyniósł 1,4 mln zł. W obu przypadkach PKP SA zdecydowała się nie pobierać dywidendy. Są to zbyt małe środki, by uratować sytuację zadłużonej spółki matki. Tylko w tym roku spółka musi spłacić 1,5 mld zł swoich zobowiązań. Na decyzję właściciela wpłynęły również plany inwestycyjne obu spółek. PKP Telekomunikacja planuje w tym roku wydać 105 mln zł, między innymi na modernizację infrastruktury związanej ze świadczeniem usług głosowych. Natomiast PKP Informatyka planuje inwestycje na poziomie 15 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL