Praca, emerytury, renty

Jakie uprawnienia ma nauczyciel

Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski
Do końca 2008 r. nauczyciele mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury. Od 1 lipca ci, którzy mają odpowiedni staż pracy oraz wiek, mogą przechodzić na świadczenia kompensacyjne
Taką możliwość wprowadza[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F1B60B2D4EF903A9828233D792A82CCE?id=315409] ustawa z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, której przepisy dzisiaj wchodzą w życie (DzU nr 97, poz. 800)[/link]. Jest to rozwiązanie tymczasowe i będzie stosowane do 2032 r.
Możliwość ubiegania się o to świadczenie będzie zależała od spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze – nauczyciel będzie musiał osiągnąć określony w przepisach ustawy wiek oraz posiadać okres składkowy i nieskładkowy w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po drugie – będzie musiał rozwiązać stosunek pracy. Prawo do niego nabędą nauczyciele, którzy ukończą:
- 55 lat – w latach 2009 – 2014, - 55 lat w przypadku kobiet i 56 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2015 – 2016, - 55 lat w przypadku kobiet i 57 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2017 – 2018, - 55 lat w przypadku kobiet i 58 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2019 – 2020, - 55 lat w przypadku kobiet i 59 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2021 – 2022, - 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2023 – 2024, - 56 lat w przypadku kobiet i 61 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2025 – 2026, - 57 lat w przypadku kobiet i 62 lata w przypadku mężczyzn – w latach 2027 – 2028, - 58 lat w przypadku kobiet i 63 lata w przypadku mężczyzn – w latach 2029 – 2030, - 59 lat w przypadku kobiet i 64 lata w przypadku mężczyzn – w latach 2031 – 2032. [b]Świadczenie to będzie przysługiwać również tym, którzy spełniają określone w ustawie warunki, a których stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym (art. 20 ust. 5a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=643F532054B07D6CD0D2AD7E87C76B3C?id=182007]Karty nauczyciela[/link]), oraz przywróconym do pracy, którzy podjęcia pracy odmówili (art. 20 ust. 7).[/b] Wypłatę finansuje budżet państwa.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL