fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Wysoka wycena akcji lubelskiej kopalni

Lubelski Węgiel Bogdanka opublikował w piątek przedział ceny akcji nowej emisji: 42 – 48 zł. Jej wartość wyniesie 462 – 528 mln zł
To powyżej oczekiwań spółki, która szacowała, że wartość emisji sięgnie 450 mln zł. – Jesteśmy zadowoleni z ustalonego przedziału ceny emisyjnej. Odzwierciedla duże zainteresowanie, z jakim nasza spółka spotkała się ze strony inwestorów pomimo dość trudnego rynku. Mamy ambitny plan inwestycyjny, który gwarantuje wzrost wartości Bogdanki i który chcemy zrealizować przy wykorzystaniu środków z emisji – mówi Mirosław Taras, prezes spółki.
Środki z oferty zostaną wykorzystane na rozbudowę pola Stefanów, która umożliwi Bogdance podwojenie produkcji węgla do 11 mln ton rocznie od 2014 r.
[wyimek]1 mld złotych przychodów wypracował Lubelski Węgiel Bogdanka w ubiegłym roku [/wyimek]
W poniedziałek ruszą zapisy inwestorów indywidualnych na akcje Lubelskiego Węgla. Ale z 11 mln akcji C 80 proc. trafi do inwestorów instytucjonalnych (dla nich zapisy przewidziano na 8 – 10 czerwca). Wśród potencjalnych nabywców wymieniane są m.in. Polska Grupa Energetyczna, Enea czy ZA Puławy. Przydział akcji planowany jest 19 czerwca. Udział nowych akcjonariuszy po ofercie będzie się kształtował na poziomie 32 – 34 proc.
Doradcami Bogdanki są Dom Inwestycyjny BRE Banku (oferujący), BRE Corporate Finance (doradca finansowy), doradca prawny – White & Case W. Daniłowicz W. Jurcewicz i Wspólnicy – Kancelaria Prawna spółka komandytowa, biegłym rewidentem jest Pricewaterhouse-Coopers.
Bogdanka jest jedną z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce, jej udział w rynku węgla energetycznego wynosi blisko 11 proc., a w całym rynku węgla ok. 7 proc. Będzie pierwszą polską kopalnią, która zadebiutuje na GPW.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA