Sport

Polacy nie dotrą na szczyt Nanda Devi East

Nanda Devi East
nandadevi.pl
Uczestnicy wyprawy zorganizowanej z okazji 70-lecia polskiego himalaizmu nie zdołają zdobyć szczytu Nanda Devi East (7434 m) w Himalajach.
Na przeszkodzie stanęły bardzo trudne warunki - gęsta mgła, silny wiatr i opady śniegu.
W krótkim połączeniu, jaki nawiązał wieczorem z biurem w Warszawie, Tomasz Walkiewicz poinformował o definitywnym zakończeniu działalności górskiej. Nie ma szans, aby w najbliższych dniach pogoda poprawiła się na tyle, by można było podjąć próbę ataku. Z nadzieją zdobycia szczytu wyszli o świcie z drugiego obozu na wysokości 6500 m Jarosław Woćko i Marcin Miotk. Mieli do przebycia bardzo wąską, niespełna półmetrowej szerokości ścieżkę. Musieli jednak zawrócić, gdyż jej pokonanie w gęstej mgle było zbyt dużym ryzykiem.
Silne załamanie pogody nastąpiło w niedzielę. W bazie padał śnieg, a powyżej 6000 m widoczność spadła do zera. Nanda Devi East to pierwszy szczyt zdobyty w Himalajach przez Polaków. W 1939 roku Jakub Bujak i Janusz Klarner weszli na świętą górę Hindusów. Kierownikiem wyprawy zorganizowanej z okazji 70-lecia polskiego himalaizmu jest Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka. Żadnemu Polakowi nie udało się dotąd powtórzyć wyczynu pierwszych zdobywców, a od kilku lat na szczycie Nanda Devi East nie stanęła ludzka stopa. [i]Więcej o wyprawie: [link=http://nandadevi.pl/]nandadevi.pl/[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL