fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mieszkania potaniały najbardziej w Katowicach

Dane przygotowane przez analityków redNet Consulting obejmują okres od 15 kwietnia do 15 maja 2009 r., przy czym ceny mieszkań sprzedanych dotyczą trzech ostatnich miesięcy, czyli od 15 marca do 15 maja 2009 r.
Rzeczpospolita
>> W maju 2009 r. średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań dla największych aglomeracji w kraju wyniosła niecałe 7,1 tys. zł. Tym samym okazała się niższa od kwietniowych stawek o ok. 100 zł, co oznacza spadek o 1,2 proc.
>> Do największych zmian w ciągu miesiąca doszło w Katowicach, gdzie ofertowe stawki spadły o 8 proc. – z 5,9 tys. zł do 5,4 tys. zł za mkw. Na drugim miejscu uplasowała się Łódź, gdzie w ciągu miesiąca średnia poszła w dół o 4 proc. Najmniejsze natomiast zmiany analitycy z portalu Tabelaofert.pl zanotowali w Poznaniu i Warszawie, gdzie spadki wyniosły 1 proc. Tymczasem we Wrocławiu i Gdańsku średnie stawki poszły w górę o 3 proc.
>> Od września 2008 r. do maja 2009 r. średnia stawka mieszkań spadła o 10 proc. – przy czym, jak wynika z danych portalu Tabelaofert.pl, do największych spadków doszło w Katowicach, gdzie we wrześniu ubiegłego roku mkw. lokum kosztował ok. 7 tys. zł, a obecnie – 5,4 tys. zł.
W tym czasie znacznie potaniała również oferta w Trójmieście – z 7,6 tys. do 7,8 tys. zł za każdy metr. Jednocześnie w Warszawie i we Wrocławiu zanotowano wzrost tej średniej, kolejno, o 4 i 1 proc. Jednak liczby te nie świadczą o tym, że mieszkania drożeją. Raczej potwierdzają zmniejszającą się ofertę tańszych lokali. Jednocześnie średnia stawka sprzedanych mieszkań poszła w dół o 17 proc. w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA