Finanse

Euroliderzy i najlepsze projekty turystyczne

Gdańsk
Fotorzepa, Piotr Wittman
Dzięki funduszom europejskim polskie miasta nabierają nowego blasku i stają się atrakcyjne dla turystów i samych mieszkańców.
Środki unijne umożliwiają również aktywizację lokalnych społeczności oraz rozwój regionów. Wiele inwestycji nie zostałoby zrealizowanych, gdyby nie zaangażowanie ludzi, którzy sięgają po europejskie pieniądze. Dlatego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało się nagrodzić euroliderów oraz pokazać siedem turystycznych cudów funduszy europejskich. Wśród laureatów są pracownicy samorządów oraz projekty realizowane przez gminy.
[srodtytul]Turystyczne cuda[/srodtytul] Dzięki unijnym środkom udało się zrewitalizować i nadać nowe funkcje m.in. Centrum Hewelianum w Gdańsku. Władze miasta pozyskały dotację na innowacyjny pomysł stworzenia nowoczesnego centrum łączącego edukację z rekreacją, a także popularyzacją nauk przyrodniczych. Gdańsk zyskał w ten sposób nową atrakcję turystyczną. Inny przykład, tym razem na rozwinięcie oferty aktywnego wypoczynku, płynie z Ostródy. Na Jeziorze Drwęckim zbudowano tor kajakowy oraz wyciąg dla narciarzy wodnych. W pierwszym sezonie z wyciągu i plaży skorzystało ok. 15 tys. osób.
Gmina Uniejów z pomocą funduszy europejskich wykorzystała naturalne solanki i zbudowała kompleks basenowy Termy Uniejów. Wzniosła również gród rycerski z charakterystyczną wieżą, w której znalazło siedzibę muzeum. W parterowym budynku powstały sale do zajęć edukacyjnych oraz łaźnie termalne. Ciekawy pomysł na promocję swojego regionu miała również Beskidzka 5, czyli pięć turystycznych miejscowości Beskidu Śląskiego. Unijne środki wykorzystały na kampanię promocyjną, stworzenie logotypu, systemu identyfikacji wizualnej oraz udział w targach turystycznych. Pozostałe „cuda” nagrodzone w konkursie „Polska pięknieje” to opactwo benedyktynów w Tyńcu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Jarmark Jagielloński z Lublina. Fundusze europejskie to nie tylko pieniądze na nowe drogi czy kanalizację. Dzięki środkom z UE odrestaurowano wiele zabytkowych budowli, powstały centra sportowo-rekreacyjne, kompleksy basenowe, oznaczenia szlaków turystycznych, ścieżki rowerowe, parki rekreacyjne. Warto pamiętać, że środki z obecnej perspektywy również mogą być przeznaczone na rozwój turystyki. Samorządy mogą się ubiegać o fundusze przede wszystkim z regionalnych programów operacyjnych. Województwa na wsparcie turystyki przeznaczyły blisko 738,5 mln euro. Dodatkowo na projekty ochrony dziedzictwa kulturowego można pozyskać ponad 609 mln euro. Dzięki dobremu wykorzystaniu wsparcia funduszy unijnych Polska będzie miała większe szanse w rywalizacji o przyciąganie turystów. To również widoki na szybszy rozwój i stworzenie nowych miejsc pracy. Najlepsze projekty mają zaś szansę na wygraną w kolejnej odsłonie konkursu „Polska pięknieje – siedem cudów funduszy europejskich”. [srodtytul]Najważniejsi są ludzie[/srodtytul] Aktywność poszczególnych instytucji w pozyskiwaniu unijnych dotacji zależy bardzo często od zaangażowania i kreatywności ich pracowników. Dlatego nagrodziliśmy właśnie zwykłych ludzi, euroliderów, którzy napędzają zmiany, wykorzystując do tego możliwości unijnych funduszy. Wśród zwycięzców byli również pracownicy administracji samorządowej, osoby, które mają wizję na rozwój swojej miejscowości i konsekwentnie ją urzeczywistniają z pomocą unijnych środków. Udowadniają, że człowiek samorządu może być motorem przemian, działając także w sektorze pozarządowym. Osoby, które wyróżniliśmy, zwykle pozostają anonimowe, a mają olbrzymi wpływ na rozwój lokalny. Z pewnością już teraz wśród ludzi, którzy piszą wnioski o unijne dotacje i realizują projekty, są kolejni euroliderzy. Pozyskują fundusze nie dla własnej korzyści, ale dla dobra swojego regionu czy miejscowości. Chcemy takie osoby promować. Dlatego w przyszłym roku ogłosimy kolejną edycję konkursu „Eurolider 2009”. Więcej o euroliderach i turystycznych cudach można przeczytać na [link=http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl]www.funduszeeuropejskie.gov.pl[/link]. [i]Autor jest wiceministrem w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL