fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kosztowna walka ze szkodnikami

Nawet 40 milionów złotych wydają co roku Lasy Państwowe na ochronę drzew przed szkodnikami. Tylko na zakup środków chemicznych lasy wydają co roku jedną czwartą tej kwoty
W ubiegłym roku zwalczano 50 rodzajów owadów na przeszło 76 tys. h lasów. Ale walka przynosi rezultaty. W tym roku trzeba będzie opryskać już „tylko” 50 tys. hektarów.
Lasy Państwowe wykorzystały w 2008 r. do walki ze szkodnikami 22 tys. litrów preparatów chemicznych. Walka z niektórymi rodzajami owadów jest jednak utrudniona z powodu braku na rynku odpowiednich preparatów. — Nie mamy dla przykładu środków chemicznych do walki z bardzo uciążliwym pędrakiem, czyli larwami chrabąszcza majowego, atakującego korzenie drzew — mówi Zbigniew Filipek z Lasów Państwowych. Firmy produkujące środki ochrony roślin niechętnie zajmują się wytwarzaniem produktów koniecznych do walki ze szkodnikami drzew. Znacznie bardziej dochodowym biznesem jest produkcja środków ochrony roślin stosowanych w rolnictwie. — Rolnicy nawet dwa razy w tygodniu pryskają swoje plony, by uzyskać ładne warzywa czy owoce. My stosujemy chemikalia jednorazowo i to w minimalnym stężeniu — mówi Filipek.
Najbardziej zagrożone atakiem szkodników są lasy w północnej części Polski, północno-zachodniej oraz w trzech rejonach południowej części kraju: w Sudetach, na Śląsku Opolskim i w Beskidzie Wysokim. Ubiegły rok i tak wygląda lepiej jeśli chodzi o skuteczność walki ze szkodnikami. W 2007 r. zwalczano blisko 60 gatunków szkodników na łącznej powierzchni niemal 118,5 tys. ha, o prawie 63 tys. ha większej niż w roku 2006.
W tym roku Lasy Państwowe będą musiały opryskać ok. 50 tys. hektarów, 20 tys. zostanie opryskana z samolotów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA