Nie używasz, nie umarzasz

Zdarza się, że przez jakiś czas środek trwały przestaje być używany w nadal prowadzonej działalności gospodarczej. Czy trzeba wówczas czasowo zaprzestać jego amortyzacji?
Literalne brzmienie art. 22c pkt 5 ustawy o PIT oraz art. 16c pkt 5 ustawy o CIT wskazuje, że pomimo zaprzestania używania danego składnika majątku jego amortyzacja może być kontynuowana, o ile działalność, w której składniki te były wykorzystywane, jest nadal kontynuowana (por. [b]interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 4 stycznia 2006 r. (PD-005/57/2005[/b]).[srodtytul]To nie jest środek trwały[/srodtytul]Niektóre organy podatkowe twierdzą jednak, że takie składniki majątku nie są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, nie spełniają zatem definicji środka trwałego. Z definicji tej, zawartej odpowiednio w art. 22a ust. 1 ustawy o PIT albo art. 16a ust. 1 ustawy o CIT, wynika bowiem, że amortyzacji podlega tylko taki środek trwały, który jest m.in. wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo jest oddany do uż...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL