Finanse

Ponad 6 mld euro dla Polski

Polska jest jednym z liderów wykorzystania środków europejskich w skali całej UE – stwierdził premier Donald Tusk na wczorajszym Forum Funduszy Europejskich, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Z zestawienia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wynika, że Komisja Europejska wypłaciła Polsce 9,6 proc. dostępnych środków na lata 2007 – 2013. Średnia unijna to 8 proc. W ujęciu kwotowym do Polski napłynęło 6,2 mld euro w formie zaliczki oraz jako refundacja poniesionych wydatków. To najwyższa kwota wśród wszystkich krajów UE. Wynika to m.in. z tego, że zaliczka jest wypłacana jako procent łącznej puli dostępnej dla danego kraju. W przypadku Polski to rekordowe w całej historii unijnej polityki spójności 67,3 mld euro.
Trzeba jednak przyznać, że Polska jest jednym z siedmiu krajów, które oprócz zaliczki pozyskują środki unijne na podstawie wydatków zgłoszonych do KE. Przyspiesza także podpisywanie umów na dotacje. Na początku maja wsparcie unijne o wartości 21,5 mld zł przyznano ponad 11 tys. projektów. To 7,5 proc. puli na lata 2007 – 2013.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL