Mieszkaniowe

Deweloperzy wracają do łask

Deweloperzy na fali
Rzeczpospolita
Indeks sektora odrobił w kwietniu 30 proc. Analitycy zalecają kupno akcji głównych firm notowanych na GPW
Wszystko wskazuje, że sentyment rynku wobec deweloperów się zmienia. Na początku roku inwestorzy omijali szerokim łukiem akcje spółek tej branży. W ostatnich tygodniach coraz chętniej je kupowali.
– Dołek deweloperzy mają już za sobą – uważa Maciej Wewiórski, analityk DM IDMSA. – W II połowie ubiegłego roku rynek przereagował. Akcje głównych deweloperów można było kupić z kilkudziesięcioprocentowym dyskontem. Nawet po odliczeniu wszelkich należności i zobowiązań wyceny spółek były bardzo mocno zaniżone. Trudno byłoby się spodziewać, że inwestorzy tego nie wykorzystają. Zaznacza jednak, że choć w I kw. sprzedaż mieszkań nieco odbiła, o powrocie do tego, co się działo w szczycie hossy, nie ma mowy. Analitycy z IDM SA zalecają kupno akcji J.W. Construction, Polnordu czy Echo Investment. W ostatnich tygodniach także KBCS zalecił kupno m.in. J.W. Construction, GTC i LC Corp. Z kolei DI BRE Bank polecał akcje J.W. Construction czy Polnordu, a Deutsche Bank walory GTC.
Przed inwestorami sprawozdania spółek za I kw. Jako pierwszy z największych graczy wyniki poda Dom Development (12 maja). Dzień później – Gant i Ronson. Na 14 maja publikację zaplanowały Polnord i J.W. Construction. A dzień później m.in. GTC, Echo Investment, LC Corp i Marvipol. Ciekawe mogą być zwłaszcza sprawozdania spółek, które od tego roku przeszły na raportowanie zgodne z MSR 18. Oznacza to, że do przychodów i kosztów zaliczać będą mieszkania już wybudowane i przekazane klientom. A nie już w trakcie budowy, jak mogły to robić, korzystając z MSR 11. Zmiana dotknie m.in. Dom Development i J.W. Construction. Spółki te w najbliższych kwartałach będą oddawały klientom mieszkania sprzedane w szczycie hossy. Zatem można się spodziewać, że poprawią wyniki. – Tyle że w tej sytuacji dla inwestorów mniejsze znaczenia będą miały rachunki wyników, a większe bilans i rachunki przepływów pieniężnych – uważa Wewiórski.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL