Gdy pracownica zachodzi w ciążę, przełożeni muszą brać ten stan pod uwagę w organizacji jej czasu pracy. Wykluczone jest powierzanie jej zajęć w nocy i w nadgodzinach, a wyjazd w delegację zależy od jej zgody
Ciąża nie pozwala firmie dowolnie organizować czasu pracy. Główne ograniczenie polega na tym, że ciężarna nie może pracować dłużej niż osiem godzin dziennie niezależnie od tego, w jakim systemie czasu była zatrudniona. Zatem skrócony czas pracy dotyczy przyszłej mamy pracującej w systemie równoważnym, w pracy weekendowej czy ruchu ciągłym.[srodtytul]W żadnym razie nocą[/srodtytul]Kobieta spodziewająca się dziecka nie może pracować w porze nocnej, która niewątpliwie nie jest obojętna dla zdrowia. Zakaz zatrudniania w tej porze jest bezwzględny, tzn. firma nie może nic zrobić, aby zalegalizować organizację pracy w nocy z udziałem ciężarnej. Zakazu nie znosi więc nawet pisemna zgoda zainteresowanej. Dlatego firma musi na okres ciąży pracownicy tak zmienić jej rozkład czasu pracy, by mogła wykonywać obowiązki w dzień.Jeżeli jednak z jakiegoś powodu taka zmiana okaże się niemożliwa lub niecelowa, to kobieta może być przeniesiona do innej pracy. Oczywiście nowe za...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.