fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szkolenie BHP tylko w czasie pracy

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Muszę przeprowadzić pracownikom fizycznym zatrudnionym w mojej firmie szkolenie BHP. Będzie się ono odbywać w godzinach pracy. Czy za czas takiego kursu muszę udzielić pracownikom czasu wolnego od pracy?
[b]Nie.[/b] Przynajmniej jeśli chodzi o dodatkowy czas wolny. Warto jednak pamiętać, że jeżeli szkolenie z BHP, zgodnie z prawem, odbywa się w godzinach pracy, to czas spędzony przez pracowników na takim kursie jest wliczany do czasu pracy. Wystarczy, że w karcie ewidencji czasu ten będzie oznaczony jako czas pracy.Udzielenie dodatkowego wolnego mogłoby nastąpić tylko wtedy, gdyby takie szkolenie odbywało się poza godzinami pracy załogi, czyli stanowiłoby pracę w godzinach nadliczbowych. Wówczas pracodawca mógłby oddać im czas wolny za te godziny do końca okresu rozliczeniowego w proporcji 1: 1 (za wnioskiem pracownika) lub 1,5: 1 (bez wniosku).Przypominamy, że zgodnie z art. 237[sup]3[/sup] § 2 i 3 kodeksu pracy pracodawcy muszą przeszkolić pracownika w zakresie BHP, zanim rozpocznie on pracę w danej firmie. Mają też obowiązek prowadzenia w tym zakresie szkoleń okresowych. Kursy te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Ważne jest także to, że praco...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA