fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Tajemnica odporności na stres została odkryta

Dlaczego niektóre osoby z łatwością działają pod wpływem silnego napięcia, podczas gdy na inne działa ono paraliżująco?
Odpowiedź na to pytanie przyniosły badania przeprowadzone wśród amerykańskich żołnierzy. Wykonał je Deane Aikins z Yale University. Okazało się, że tajemnica umiejętności zachowania zimnej krwi kryje się w wysokim poziomie substancji, która tłumi odpowiedź na strach.
Zespół Aikinsa wziął pod lupę żołnierzy poddanych treningowi z zakresu sztuki przetrwania. Istotą podobnego szkolenia jest ćwiczenie umiejętności radzenia sobie w warunkach ekstremalnych, czemu towarzyszą równie silne emocje.
Naukowcy pobrali od żołnierzy próbki krwi. Ci, którzy mimo napięcia wykonali zadanie najlepiej, mieli niższy poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Charakteryzowało ich również większe stężenie neuroprzekaźnika o nazwie neuropeptyd y, niwelującego reakcję organizmu na stres.
Deane Aikins chce wykorzystać wyniki swoich badań w praktyce. W jaki sposób? Zastanawia się, czy istnieje możliwość aplikowania neuropeptydu osobom, które mają problemy z zachowaniem zimnej krwi. Obecnie mogą one korzystać z bardziej konwencjonalnych metod. Aikins proponuje stosowanie w tym celu technik medytacyjnych. Wyniki jego badań zostały ogłoszone w Chicago podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Rozwoju Nauki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA