fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Tankowanie będzie tańsze

Tankowanie będzie tańsze
Fotorzepa, MW Michał Walczak
W piątek ropa kosztowała 33,4 dolara – najmniej od ponad czterech lat.W ślad za notowaniami surowca spadają ceny na stacjach, ale duże obniżki powstrzymuje słabnący złoty
Tak tanio nie było od dawna. Na londyńskiej giełdzie baryłkę ropy wyceniano w piątek na 33,4 dolara – to cena, którą maklerzy ostatni raz widzieli w kwietniu 2004 r.
Surowiec kosztuje już o 113 dolarów mniej niż w lipcu, gdy ceny biły rekordy, a niektórzy eksperci krakali, że może osiągnąć poziom nawet 200 dolarów. Obawy te zniknęły jesienią wraz z początkiem kryzysu finansowego. Tylko w tym miesiącu notowania spadły o 33 proc., a w ostatnich dniach analitycy przewidują, że ropa może tanieć jeszcze bardziej wraz ze spadkiem popytu wywołanym prognozowanym spowolnieniem gospodarczym.
I nawet ostatnia decyzja OPEC o zmniejszeniu wydobycia nie przyniosła spodziewanego efektu. Mimo że tuż przed spotkaniem ministrów kartelu, który dostarcza światu ok. 40 proc. surowca, na giełdach widoczny był wzrost notowań.
Część ekspertów uważa jednak, że skutki decyzji OPEC będą widoczne na rynku tak naprawdę pod koniec stycznia – o ile kraje faktycznie będą mniej produkować. Zdają się wskazywać na to także niektóre prognozy cenowe – kilka dni temu Goldman Sachs w swoim raporcie zapowiedział, że w I kwartale 2009r. ropa może kosztować średnio 30 dolarów za baryłkę, a w całym roku – 45 dolarów. Tymczasem saudyjski minister ds. ropy Ali al Naimi określił cenę 75 dolarów za baryłkę jako „odpowiednią”. Jeśli jest niższa, to jego zdaniem destabilizuje rynek i prowadzi do ograniczenia inwestycji w złoża, co w przyszłości jest groźne dla zaopatrzenia.
[wyimek]45 dolarów - wyniesie średnia cena ropy naftowej w 2009 r. według prognoz analityków Goldman Sachs [/wyimek]
Naturalną reakcją na spadające notowania ropy i paliwa na zagranicznych giełdach są obniżki cen w Polsce – tak hurtowych, jak i detalicznych. Ale choć ropa potaniała o ok. 80 proc. od lipca, to obniżki na polskich stacjach wyniosły „tylko” 25 proc. Teraz według danych łódzkiego Refleksu litr benzyny kosztuje 3,52 zł, a oleju napędowego 3,57 zł. To ceny porównywalne z tymi, jakie widniały na dystrybutorach w lutym 2004 r. I według ekspertów mogą w najbliższych dniach, a nawet tygodniach jeszcze spadać.
Urszula Cieślak z Refleksu przypomina jednak, że ze względu na znaczący – ok. 60 proc. – udział podatków w cenie paliwa, obniżki w rafineriach i na stacjach nie będą tak duże, jakby to wynikało ze zmian na rynku naftowym. – Trzeba też pamiętać, że w czasie, gdy spadają notowania ropy na świecie, nasza waluta traci na wartości – mówi Urszula Cieślak. – W ostatnich dniach dolar kosztuje o prawie złotówkę więcej niż latem, co ogranicza obniżki cen.
Jednak według przedstawionych w piątek przez „Rz” prognoz ekonomistów, amerykańska waluta raczej nie będzie już znacząco drożeć wobec złotego. Gdyby notowania ropy wciąż spadały, kierowcy mają szansę odjechać ze stacji z pełniejszym portfelem.
Obecnie najtaniej można zatankować na Śląsku – tutaj średnia cena benzyny wynosi 3,39 zł, a litr diesla kosztuje 3,42 zł. Znacznie drożej jest na Lubelszczyźnie i w Małopolsce – za eurosuper 95 trzeba zapłacić 3,58 zł, a za olej napędowy – 3,63 zł.
[ramka]Ropa staniała o ok. 77 proc. od czasu lipcowych rekordów. Ceny paliwa na polskich stacjach spadły w tym czasie o jedną czwartą. Kwoty podawane na dystrybutorach nie mogą jednak wprost odzwierciedlać zmian na rynku naftowym ze względu na znaczący udziału podatków w cenie paliwa, w tym stałej kwoty akcyzy. [/ramka]
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki:
[mail=a.lakoma@rp.pl]a.lakoma@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA