fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

W ciągu trzech miesięcy ceny spadły średnio o ponad tysiąc złotych na metrze

W jakiej dzielnicy zawarto najwięcej transakcji
Rzeczpospolita
Ceny używanych mieszkań w Warszawie w trzecim kwartale tego roku były niższe średnio o 12 procent w porównaniu z drugim kwartałem. Najdroższą dzielnicą w stolicy – i jednocześnie najpopularniejszą – jest Śródmieście
Średnia cena transakcyjna mieszkania w Warszawie była niższa w omawianym okresie od ceny ofertowej o ponad 1150 zł za mkw. Podobne zjawisko było widoczne w drugim kwartale, kiedy różnica cenowa wynosiła w stosunku do poprzedniego kwartału prawie 1100 zł za mkw. – To pokazuje, że sprzedający mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie w ciągu ostatnich trzech miesięcy obniżyli ceny średnio o 12 proc. – mówi Szymon Jungiewicz, dyrektor Działu Badań i Analiz w Emmerson Nieruchomości.
[srodtytul]Tanie północ i wschód[/srodtytul]
Gdzie ostatnio jest najdrożej? W trzecim kwartale najdroższymi dzielnicami były Żoliborz i Śródmieście, gdzie ceny transakcyjne mieszkań mieściły się w przedziale 9552 – 10 748 zł za mkw. Ceny ofertowe były odpowiednio wyższe i wynosiły 10 090 – 12 910 zł za mkw. Natomiast najniższymi cenami transakcyjnymi charakteryzował się rejon północno-wschodniej części Warszawy. Za mieszkanie na Targówku, w Rembertowie czy na Białołęce płacono od 6764 do 7240 zł za mkw.
Z danych Działu Badań i Analiz firmy Emmerson oraz rzeczoznawców majątkowych z Emmerson Evaluation wynika, że w trzecim kwartale 2008 r. średnia cena transakcyjna mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie wynosiła 8440 zł za mkw. i była niższa od ceny z ostatniego kwartału 2007 roku o ponad 330 zł za metr kwadratowy.
[srodtytul]Najwięcej na Mokotowie[/srodtytul]
Mapa obrazująca liczbę transakcji w poszczególnych dzielnicach Warszawy potwierdza, że Mokotów wciąż pozostaje ulubioną dzielnicą kupujących. Pomimo wysokiej ceny mieszkań doszło tu do rekordowej ilości transakcji w mieście – 17 proc. ogółu.
W czołówce ulubionych lokalizacji znalazły się także takie dzielnice jak: Śródmieście, Praga-Południe, Ursynów oraz Białołęka, gdzie w okresie od początku roku do końca trzeciego kwartału 2008 r. dokonywano najwięcej transakcji kupna-sprzedaży używanych mieszkań.
– Z drugiej strony najmniej kupionych lub sprzedanych mieszkań z drugiej ręki zlokalizowanych było na terenie południowo-wschodniej części Warszawy. Takie dzielnice jak Rembertów, Wesoła, Wawer czy Wilanów mają zaledwie 0,7 – 1,6 proc. udziałów w całości transakcji mieszkań z rynku wtórnego – mówi Szymon Jungiewicz.
[b]Badanie oparto na bazie danych prowadzonej od września 2007 r., która uwzględnia ceny transakcyjne z aktów notarialnych znajdujących się w Wydziale Geodezji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz z 30 największych warszawskich spółdzielni mieszkaniowych. Spółka Emmerson Evaluation szacuje, że jej baza danych zawiera blisko 90 proc.wszystkich transakcji, jakie miały miejsce w analizowanym okresie na terenie Warszawy. Jest to blisko 7 tys. transakcji dotyczących kupna i sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym.[/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA