fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Niepokoi nas konfrontacyjna postawa Rosjan

Kristen Silverberg
AFP
Rosyjskie władze wciąż nie wypełniły międzynarodowych zobowiązań w sprawie Gruzji – podkreśla amerykańska ambasador przy Unii Europejskiej Kristen Silverberg.
[b]RZ: Po konflikcie w Gruzji Unia Europejska przełożyła rozmowy dotyczące współpracy strategicznej z Rosją. W połowie listopada zgodziła się jednak na powrót do negocjacji. Amerykanie ostrzegali liderów Unii, by nie podejmo- wali tej decyzji. Dlaczego?[/b]
[b]Kristen Silverberg:[/b] Bo trzeba pamiętać, że Rosjanie, uznając niepodległość Abchazji i Osetii Południowej oraz utrzymując w rejonie wielu żołnierzy, nie wypełnili międzynarodowych zobowiązań. Nasz poważny niepokój wywołują też powtarzające się w tym regionie incydenty, takie jak odmowa zgody na wjazd dla pracowników misji humanitarnych, agresywne działania wobec Gruzinów itd. Do tego dochodzą wątpliwości, które istniały jeszcze przed wybuchem konfliktu w Gruzji, jak koncentra- cja władzy na Kremlu, brak przejrzystości w kwestiach gospodarczych, groźby wobec zachodnich biznesmenów w Rosji. Myślę, że wszystkie te problemy Unia powinna poruszyć podczas rozmów z Rosją.
[b]Prezydenci Francji i Rosji chcieliby, żeby w połowie przyszłego roku UE, Rosja i USA porozumiały się w sprawie stworzenia nowego systemu światowego bezpieczeń- stwa. Co o tej ofercie sądzą USA?[/b]
Rosyjska inwazja na Gruzję i fakt, że Rosja wciąż nie wypełniła zobowiązań w sprawie wycofania wojsk na pozycje sprzed rozpoczęcia konfliktu, sprawiają, że z niepokojem obserwujemy konfrontacyjną postawę rosyjskich władz w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej czy poszerzenia NATO. Dlatego uważamy, że czeka nas jeszcze sporo pracy, zanim znów będziemy mogli dyskutować o rosyjskich wątpliwościach dotyczących bezpieczeństwa.
Zwłaszcza że w sprawie tarczy przedstawiliśmy Rosji wiele pomysłów, które miały zbudować wzajemne zaufanie i przekonać ją, że nie ma się czego obawiać, bo jest to projekt czysto defensywny. Rosjanie zareagowali jednak, grożąc rakietami naszym europejskim sojusznikom. Takie zachowanie jest nie do zaakceptowania.
[b]USA tracą jednak sojuszników. Przeciwko tarczy wypowiedzieli się i prezydent Francji Nicolas Sarkozy, i premier Włoch Silvio Berlusconi.[/b]
Wśród członków Unii Europejskiej widać różne podejście do kwestii rosyjskiej. Obserwujemy to podczas debat w spra- wie Gruzji, polityki energetycznej etc. Wynika to z różnic historycznych lub geograficznych. Ale zachęcamy Europejczyków, by próbowali wypracować konsensus i dokonali jasnej oceny rosyjskiej polityki zagranicznej i jej znaczenia dla europejskiego bezpieczeństwa oraz dla nie-podległości sąsiadów Rosji i UE.
[b]Sarkozy sugerował, że mógłby być mediatorem między USA i Rosją. To dobra propozycja? [/b]
Nie zerwaliśmy stosunków z Rosją. Prowadzimy rozmowy na wiele tematów i staramy się, by były konstruktywne. Mamy oczywiście pewne problemy, ale uważamy, że dwu- stronne kontakty są bardzo ważne, i przy nich zostaniemy.
[b]Czy ktoś w NATO wierzy jeszcze, że w grudniu Ukraina i Gruzja dostaną tzw. MAP (plan działań na rzecz członkostwa)?[/b]
Członkowie sojuszu mają różne zdania w tej sprawie. Na szczycie w Bukareszcie udało się jednak ustalić, że Gruzja i Ukraina powinny wejść do NATO. Rozszerzenie byłoby bowiem korzystne nie tylko dla nowych członków paktu, ale też dla niego samego. Ukraińcy i Gruzini mają jednak jeszcze dużo do zrobienia.
[b]Czy Barack Obama wstrzyma prace nad tarczą w Polsce?[/b]
Prezydent elekt będzie musiał przyjrzeć się szczegółom w tej sprawie. Ale w trakcie kampanii wyborczej powiedział wyraźnie, że popiera projekt tarczy antyrakietowej.
[b]Niektórzy twierdzą, że polski rząd wstrzymuje zawarcie porozumień w sprawie tarczy. To prawda?[/b]
Nie słyszałam o tym. Ostatnio odbyła się runda negocjacji. Na początek grudnia za- planowano następną. Wszystko idzie zgodnie z planem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA