fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Najpiękniejsze mikroświaty

„Szklany las” autorstwa Mario De Stefano z University of Naples uznano za najlepszą fotografię
Science
O tym, jak interesujący jest świat w mikroskali, przekonują prace nagrodzone w konkursie International Science and Engineering Visualization Challenge
To, co nie jest widoczne gołym okiem, można zobaczyć w najnowszym wydaniu pisma „Science”. Konkurs został zorganizowany przy współpracy z amerykańską National Science Foundation. To jego szósta edycja. Jak co roku cel International Science and Engineering Visualization Challenge jest taki sam: pomoc w lepszym zrozumieniu badań naukowych.
Jedna z fotografii przedstawia okrzemki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że te jednokomórkowe glony zostały uwiecznione z pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego. Dzięki temu dobrze widać strukturę ich ścian komórkowych przypominającą szklane płytki. Stąd tytuł pracy „Szklany las” (porasta on ciało morskiego bezkręgowca). Mikroskopowy portret okrzemków zdobył nagrodę główną w kategorii fotografia. Jedno z honorowych wyróżnień przypadło z kolei zdjęciu pt. „Przyssawki kalmara”. Choć stanowią one tylko fragment ciała głowonoga, to sposób ich przedstawienia sprawia, że wyglądają niczym samodzielne, drapieżne stworzenia. Wybrano także najlepsze prace w kategorii ilustracja. Zwycięska obrazuje krwiobieg człowieka.
Z kolei w kategorii grafika pierwsze miejsce zajęła „Herbatka Szalonego Kapelusznika” zainspirowana przygodami Alicji w Krainie Czarów. Prace można obejrzeć na: www.nsf.gov/news/special_reports/scivis/. zdjęcia: Jessica Schiffman, Caroline Schauer; Drexel Univ, Andrew Davidhazy, Mario de Stefano.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA