fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kryzys już na rynku obligacji firm

Rynek papierów dłużnych firm w sierpniu
Rzeczpospolita
Inwestorów zniechęcają informacje z Ameryki. Marazm na rynku obligacji firm może potrwać co najmniej do końca roku, a nawet dłużej
Bankowcy podejrzewali, że od września rynek pozaskarbowych papierów, zwłaszcza średnioterminowych, powinien znów dynamicznie się rozwijać. Nic takiego jednak się nie stało.
– Chętni do emisji papierów by się znaleźli, ale nie wiadomo, kto miałby je kupować po tym, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych – ocenia Andrzej Cwalina, zarządzający portfelem papierów nieskarbowych w BRE Banku. Na polskim rynku korporacyjnych papierów dłużnych odbijają się kryzys w USA i kłopoty kolejnych instytucji finansowych. Do tego wciąż nie wiadomo, jakie ten kryzys może mieć przełożenie na polski rynek.
Zdaniem bankowców inwestorzy wybierają obecnie głównie bezpieczne obligacje skarbowe albo krótkie papiery korporacyjne o wysokim ratingu (ocena wiarygodności kredytowej), a już rzadziej papiery firm o dłuższym terminie zapadalności, ale wówczas i tak tylko dużych i znanych emitentów. – Spółka indeksu giełdowego WIG20, która jeszcze nie emitowała papierów, miałaby szansę dobrze uplasować swoje papiery, ale marża musiałaby być wysoka – mówi „Rz” jeden z dilerów bankowych. Kłopoty ze sprzedażą obligacji mogą zaś mieć firmy, które powiązane są z rynkiem amerykańskim. Jak zaznacza Andrzej Cwalina, nie ma już co liczyć na to, że spready (marże) spadną. – W ostatnim czasie one jeszcze rosną. Inwestorzy obserwują rynek i czekają – mówi. Marże sięgające 300 pkt nikogo już chyba nie dziwią. A według banków do końca roku zbyt dużo nowych programów emisji papierów zapewne się nie pojawi. – Poprawa może nastąpić dopiero w drugim kwartale przyszłego roku – uważa Sławomir Pelc z Zespołu Papierów Dłużnych w DnB Nord Banku. W sierpniu, przed ostatnimi złymi informacjami z USA, z nowym programem o dużej wartości – 300 mln zł – zdążyła wystartować spółka PKP Intercity (organizatorem jest Pekao). Po wygaśnięciu starego z nowych programem o wartości 3 mld zł ruszył też VW Bank oraz VW Leasing. – Obecna sytuacja jest szansą dla rozwoju papierów samorządowych, pod warunkiem że pojawią się ciekawe, a zwłaszcza duże emisje – mówią bankowcy. Jak zaznacza Sławomir Pelc, zainteresowanie emisją papierów komunalnych jest ogromne. Zwłaszcza że samorządy najwięcej papierów emitują zwykle w czwartym kwartale. Ale i w przypadku tych papierów marże wciąż rosną. – W ciągu dwóch, trzech tygodni poszły bardzo mocno, bo nawet dwukrotnie w górę, ale to też efekt wzrostu kosztów kredytów – mówi Pelc. Zamiast 20 – 35 pkt, jak jeszcze niedawno, dziś marże na papierach municypalnych sięgają 60 pkt i więcej. Z danych firmy Fitch Polska wynika, że wartość rynku nieskarbowych papierów wyniosła na koniec sierpnia 46,4 mld zł. Największy wzrost w porównaniu z lipcem zanotowały papiery krótkoterminowe, a w przypadku długoterminowych – papiery banków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA