fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Papierosy już się nie prześlizgną przez granicę

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Walka z przemytem papierosów. Tylko w 2009 r. na uszczelnianie granic wydamy 200 mln zł
Od przyszłego roku podróżni przekraczający wschodnią granicę będą mogli wwieźć do Polski bez cła jedynie dwie paczki papierosów, a nie dziesięć. Rozpocznie się też wielkie uszczelnianie przejść. Rząd przeznacza na ten cel do 2011 r. prawie 700 mln zł.
Dziś doniesienia z przejść granicznych brzmią jak komunikaty z frontu. Codziennie na wschodniej granicy wpadają przynajmniej dwa busy wyładowane tytoniową kontrabandą, a co tydzień – przemytniczy tir. Wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica podał w piątek, że przemyt tytoniu będzie w tym roku rekordowy. Już teraz ujawniono na przejściach i bazarach ponad pół miliarda sztuk nielegalnie przerzuconych papierosów. To kilkanaście procent więcej niż w zeszłym roku. W całej Unii straty z tytułu nieopłaconych ceł i podatków od tytoniu szacowane są na 7 mld euro rocznie. 38 tysięcy paczek papierosów odebrano przemytnikom w pociągu Kijów – Warszawa w ostatni piątek
To dlatego już w przyszłym roku na uszczelnienie granic pójdzie prawie 200 mln zł. Połowa tej kwoty to planowane podwyżki motywujące celników do większego wysiłku. W kolejnych latach udział wynagrodzeń w wydatkach ma spadać, a rosnąć będą nakłady na sprzęt i inwestycje. Już w przyszłym roku celnicy kupią potężny rentgen za 30 mln zł do prześwietlania pociągów, potem zainwestują w dwa kolejne. Specjalne elektroniczne skanery mają przeglądać przesyłki pocztowe coraz częściej wykorzystywane do kontrabandy. Będzie też więcej specjalistycznych pojazdów. Służba Celna już przygotowuje przetargi na budowę centrów logistycznych wzdłuż wschodniej granicy. Pierwsze, w Białej Podlaskiej, za 30 mln zł sfinansuje Bruksela. Następne powstaną w Przemyślu i Tomaszowie Lubelskim. Przewoźnicy będą w nich załatwiać większość formalności związanych z odprawą towarów, by na przejściu pozostało jedynie sprawdzenie plomb i papierów wywozowych ładunku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA