fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Za co lewica pomoże Platformie odrzucić weto prezydenta

Pensje prezesów za płace minimalne i in vitro – taki warunek SLD stawia PO. Ta nie mówi „nie”
Jak dowiedziała się „Rz”, Sojusz nie wyklucza poparcia PO w głosowaniu nad odrzuceniem weta prezydenta do tzw. ustawy kominowej, która znosi dotychczasowe ograniczenia w wysokości wynagrodzeń prezesów w spółkach Skarbu Państwa.
– Jest jeden kluczowy warunek: w zamian PO musi poprzeć nasz projekt o płacy minimalnej. Skoro podnosimy pensje prezesom, to powinniśmy i najbiedniejszym – mówi osoba zbliżona do władz Sojuszu. Ustawa o płacach minimalnych to jednak nie wszystko. Z informacji „Rz” wynika, że SLD chce też przy okazji ustawy kominowej negocjować refundację zabiegów in vitro i ustawę o negocjacyjnym systemie ustalania przyrostu wynagrodzeń u przedsiębiorców.
Szef SLD Grzegorz Napieralski potwierdza informacje „Rz”: – W ustawie PO jest dużo ważnych kwestii, ale i dużo złych rozwiązań. Jesteśmy gotowi ją poprzeć, ale w zamian za inne ważne sprawy. SLD chce, by płaca minimalna wzrosła do 50 proc. średniej krajowej w 2011 r. Napieralski twierdzi, że uzgodnił ten postulat z szefem OPZZ Janem Guzem. Co na to PO? – Tzw. ustawa kominowa jest bardzo ważna. Dotyczy nie tylko wynagrodzeń prezesów, mówi też o komunalizacji spółek Skarbu Państwa, istotnych z punktu widzenia samorządów. Pozwala np. przekazać samorządom PKS, wodociągi, a także skomercjalizować Polską Żeglugę Morską – przekonuje Sławomir Nitras, poseł PO z Komisji Skarbu i członek zarządu partii. Dlatego, zdaniem Nitrasa, Platforma powinna z SLD w tej sprawie rozmawiać. – Choć płaca minimalna wynosi w tej chwili 40 proc. średniej krajowej, a to nie jest mało. Trzeba sprawdzić, jakie to byłoby obciążenie dla gospodarki. Ale tak naprawdę to SLD ma problem, bo jak by wytłumaczył, że po raz kolejny głosuje z PiS? – pyta Nitras. Nieoficjalnie politycy Sojuszu przyznają, że nie chcą być postrzegani jako koalicjant PiS. Sam Napieralski zapowiadał, że Lewica zamierza zawierać „taktyczne sojusze” w głosowaniach nad prezydenckim wetem.Będzie to drugie głosowanie nad wetem w tej kadencji Sejmu. W pierwszym, w sprawie ustawy medialnej, SLD głosował razem z PiS i ustawa PO przepadła.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA