fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Wolimy leczyć się prywatnie niż zwiększać składkę NFZ

60 proc. Polaków wolałoby dodatkowo płacić za usługi medyczne niż oddawać większą część pensji na NFZ. 41 proc. z nas chce płacić za dodatkowe usługi, np. poród rodzinny czy samodzielną salę w szpitalu
Trwa spór między zwolennikami podwyższania składki zdrowotnej, a orędownikami współpłacenia za wybrane usługi medyczne. Politycy unikają tu jasnych deklaracji.
Okazuje się jednak, że aż 60 proc. badanych w sondażu przeprowadzonym przez firmę SMG/KRC na zlecenie portalu Money.pl wolałoby płacić za usługi medyczne z własnej kieszeni, niż odprowadzać wyższą składkę zdrowotną.
Przeciwnikiem wprowadzania odpłatności jest co czwarty Polak (26 proc.). 14 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania.
Najchętniej płacilibyśmy za szybki dostęp do lekarza specjalisty (60 proc.). Niewiele mniej osób akceptuje perspektywę płacenia za szybkie przeprowadzenie operacji lub zabiegu (56 proc.) i badań medycznych (52 proc.).
Pomimo konstytucyjnego prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej 30 proc. dorosłych Polaków skorzystało w 2007 r. z płatnych usług medycznych - wynika z raportu Opieka medyczna Polaków 2007, opracowanego przez SMG/KRC na zlecenie PZU Życie.
Źródło: Money.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA