fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Oficerowie piszą hasła do słownika

W tworzeniu książki Uniwersytetowi Warszawskiemu pomaga m.in. szef ABW Krzysztof Bondaryk
„Randka w ciemno (inaczej ślepa randka) to spotkanie oficera wywiadu w miejscu i terminie zaproponowanym przez agenta”. „Nielegał to oficer, kadrowy pracownik wywiadu działający w warunkach głębokiej konspiracji na terenie obcego państwa, poza oficjalnymi strukturami przedstawicielstw swojego kraju”. To tylko dwa z prawie pół tysiąca haseł, które znajdą się w słowniku wiedzy o służbach specjalnym.
Publikacja przygotowywana przez Uniwersytet Warszawski oprócz definicji pojęć używanych przez służby ma też zawierać m.in. sylwetki najważniejszych polskich szpiegów oraz szefów służb. Słownik ma być gotowy za kilka miesięcy.
– Do współpracy udało nam się przekonać oficerów wszystkich rodzajów służb – mówi z dumą prof. Konstanty Wojtaszczyk, prorektor UW, koordynujący pracę nad słownikiem. – Opcje polityczne nie grają tu roli – podkreśla.
W zespole redakcyjnym kierowanym przez prof. Wojtaszczyka są m.in. szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk oraz jego zastępca Paweł Białek. Hasła przygotowują również Janusz Nosek kierujący Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Konstanty Miodowicz, były szef kontrwywiadu UOP oraz Krzysztof Kozłowski, pierwszy szef UOP.
Nad merytoryczną stroną słownika czuwa zespół profesorów od lat zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym, służbami oraz policją, m.in. prof. Andrzej Misiuk, prof. Jerzy Konieczny, były szef UOP. – Pojawiały się różne encyklopedie służb specjalnych, ale są pisane ściśle fachowym językiem – mówi „Rz” Konieczny. – Ten słownik ma być skierowany do szerszego grona odbiorców, dlatego też będzie miał charakter popularyzatorski.
Na Uniwersytecie Warszawskim zakończono już tworzenie słownika wiedzy o policji, do którego hasła opracowywali m.in. wiceminister Adam Rapacki i szef Centralnego Biura Śledczego Paweł Wojtunik. Z kolei w tym miesiącu mają rozpocząć się prace nad słownikiem wiedzy o służbach ochrony granic. – Do jego przygotowania będą zaproszeni przedstawiciele Straży Granicznej i urzędu celnego – mówi Maciej Świderski, sekretarz zespołu redakcyjnego słowników.
Prof. Konstanty Wojtaszczyk przyznaje, że przygotowanie słowników jest związane z oferowanymi przez uniwersytet studiami magisterskimi na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
– Rok temu uruchomiliśmy studia podyplomowe na tym kierunku i okazało się, że cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Konstanty Wojtaszczyk.
Prorektor ma nadzieję, że zajęcia ze studentami będą prowadzić współautorzy słowników. – Wstępnie zadeklarowali taką chęć – przyznaje prof. Wojtaszczyk.
Jerzy Konieczny, były szef UOP
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA