fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Łukoil będzie rafinować we Włoszech

Stacja paliwowa Łukoilu
lukoil.com
Łukoil, największa rosyjska prywatna firma paliwowa, zainwestuje 1,35 miliarda euro w joint venture z włoską ERG. Przedmiotem współpracy będzie kompleks rafineryjny ISAB w Priolo na Sycylii
Vagit Alekperov, prezes OAO Lukoil i Alessandro Garrone, prezes ERG S.p.A. podpisali wczoraj w Rzymie porozumienie.
ERG to największy włoski producent paliw ciekłych. Łukoil będzie mieć 49 proc. udziałów w joint venture, co pozwoli mu kontrolować m. in. dzienne wydobycie 320 tysięcy baryłek w ISAB oraz 99-megawatową elektrownię w Priolo. W przyszłości Łukoil będzie mógł zwiększyć swój udział.
Rafineria ISAB jest jedną z największych w regionie. Ma potencjał sprostać wzrostowi zapotrzebowania na diesla i kerozynę w Europie. Roczny przerób ISABu wynosi 16 mln ton.
ISAB rafinować rosyjską ropę z Uralu. Celem Łukoilu jest zbliżenie systemów wydobycia i rafinowania.
Joint venture zwiększy moc przerobową Łukoilu o 13 proc. Długoterminowym celem jest zwiększenie sprzedaży paliw ciekłych w Europie.
Łukoil starał się do tej pory zwiększyć wpływy w północnej i południowej Europie poprzez liczbę stacji paliwowych.
- Joint venture pomoże Łukoilowi w ekspansji na peryferiach Europy – komentuje dla agencji Bloomberg Ronald Smith z Alfa Bank w Moskwie.
Elementem tegorocznej strategii Łukoilu jest wzrost produkcji ropy nierafinowanej do co najmniej 1,5 proc. Wyczerpują się bowiem zasoby w zachodniej Syberii. W pierwszym kwartale uzyskano stamtąd 1,92 mln baryłek w pierwszym kwartale.
Źródło: lukoil.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA