fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Koszty utrzymania rosną szybciej od inflacji

www.sxc.hu
Rosnące ceny żywności, paliw i wyższe koszty utrzymania mieszkania powodują, że przeciętna brytyjska rodzina musi radzić sobie z inflacją dwukrotnie wyższą niż wskazują oficjalne statystyki. W połączeniu z silnym złotym rosnące koszty utrzymania mogą uderzyć w polskich imigrantów
Inflacja w Wielkiej Brytanii wynosi już 3,3 proc. rocznie. Mimo że jest najwyższa od 1997 r. - i tak nie odzwierciedla wzrostu realnych obciążeń finansowych przeciętnej brytyjskiej rodziny.
Szef banku centralnego tłumaczy się brytyjskiemu rządowi, dlaczego poziom inflacji ósmy miesiąc z rzędu przekracza aż o jeden punkt cel inflacyjny. Prognozy pokazują, że rekordowe ceny ropy będą podsycać inflację dławiąc wzrost ekonomiczny i pogarszając standard życia Brytyjczyków.
- Do końca roku inflacja może wzrosnąć do 4 proc. - uważa Merwin King, prezes Banku Anglii.
Rosnące ceny żywności i paliw plus wyższe podatki i koszty utrzymania mieszkania powodują, że przeciętna rodzina musi radzić sobie z inflacją dwa razy wyższą niż wskazują oficjalne szacunki – wynika z badania brytyjskiego The Daily Telegraph i porównywarki cen moneysupermarket.com.
Brytyjskie gospodarstwa domowe bardziej od inflacji odczuwają jednak indeks wzrostu cen detalicznych (retail price index RPI), który wynosi 4,3 proc. (4,2 proc. w kwietniu).
Jednak ani indeks CPI ani RPI nie bierze pod uwagę podatków i kosztów obsługi hipoteki, które są głównymi obciążeniami dla wielu rodzin. Oba te czynniki są uwzględnione w indeksie rzeczywistych kosztów życia (Real Cost of Living Index - RCLI).
Biorąc pod uwagę wyliczenia gazety można przyjąć, że wzrost realnych kosztów utrzymania plasuje się nawet na poziomie 9,5 proc.
Według kalkulacji analityków Smith & Williamson, podatek dochodowy i wydatki związane z ubezpieczeniami społecznymi pochłaniają obecnie 36 proc. dochodów przeciętnej rodziny w porównaniu do 34 proc. w 2007 r.
Osobom lepiej zarabiającym, urząd skarbowy zabiera 37 proc. dochodów w porównaniu do 36 proc. w 2007r. Najgorzej jeżeli Mr i Mrs Przeciętni zmienili mieszkanie, wtedy będą musieli oddać 55 proc. swoich rocznych dochodów, natomiast Mr i Mrs Lepiej Zarabiający - 52 proc.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA