Lekarze i pielęgniarki

Opt-out: minister Radziwiłł ma nową propozycję rozwiązania konfliktu z lekarzami

123RF
O 17.30 w biurze Rzecznika Praw Pacjenta ma się rozpocząć spotkanie ministra zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Konstanty Radziwiłł ma dla protestujących nową propozycję rozwiązania konfliktu.

Według informacji  reportera rozgłośni RMF FM minister zdrowia chce zaproponować lekarzom szybszy wzrost wydatków na zdrowie niż przewiduje niedawno przyjęta ustawa o  dofinansowaniu służby zdrowia.

Podpisana już przez prezydenta ustawa  zapewnia coroczny,  stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w 2025 roku. Wzrost będzie następował mniej więcej w tempie minimum 0,2 PKB co roku.

Protestujący lekarze z Porozumienia Rezydentów domagają się szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia - do 6,8 proc. PKB od 2021 r., a także wzrostu wynagrodzeń. Wypowiadają pracodawcom - szpitalom klauzulę opt-out, która przewiduje dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym klauzulom szpitale były w stanie zapewnić pacjentom całodobową opiekę lekarską.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała wczoraj, że klauzulę wypowiedziało 3422 lekarzy. Porozumienie Rezydentów szacuje, że wypowiedzeń jest około 5 tysięcy.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL