fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Wołejko: Gospodarcze plusy i minusy 2016 r.

tv.rp.pl
Organizacja Pracodawcy RP sporządziła listę plusów i minusów mijającego roku. Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych, w programie #RZECZoBIZNESIE omówił niektóre z nich.

Plusy

 

  • Rynek pracy ma się dobrze

 

Wołejko uważa, że był to bardzo dobry rok dla rynku pracy. - Dane płynące z gospodarki są wyjątkowo korzystne. Bezrobocie zanotowało rekordowo niski poziom. Jest to w głównej mierz zasługa przedsiębiorców, którzy mimo niepewności w gospodarce decydowali się na tworzenie miejsc pracy – mówił.

 

  • Przygotowanie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

 

Gość zaznaczył, że mamy już dokument, który liczy prawie 300 stron. - Możliwość zrealizowania dokumentu, który ma aż tyle stron jest niewielka, ale trzeba przyznać, że jest to dosyć spójna strategia – tłumaczył ekspert. - Przedstawia kierunki działania, wyznacza co rząd powinien robić i stanowi pewną wskazówkę dla przedsiębiorców. Bierzemy to za dobrą monetę. Większość przedstawionych diagnoz jest słuszna – dodał.

 

  • Pakiet „100 zmian dla firm”

 

- Jest to kontynuacja deregulacji gospodarki, czyli znoszenia barier dla prowadzenia działalności gospodarczej – tłumaczył Wołejko. - Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli rozwijać biznes, a nie walczyć z biurokracją. Liczymy, że będzie to kontynuowane i doczekamy się pakietu 200 zmian i kolejnych – dodał.

 

  • Nowelizacja prawa zamówień publicznych

 

Gość przyznał, że udało się ucywilizować niektóre reguły prawa zamówień publicznych. - Ta ustawa jest w dalszym ciągu zła. To co jest dobrego to koniec dyktatu niskiej ceny. Teraz trudno będzie się wytłumaczyć każdemu publicznemu zamawiającemu, dlaczego zastosował tylko kryterium niskiej ceny – mówił ekspert.

 

  • Postawienie na innowacyjność

 

Wołejko przyznał, że słowo „innowacyjność" jest wymieniane przez połowę ministrów, ale za tym idą też konkretne czyny. - Mamy w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Białą Księgę Innowacji i zapowiedź dużej ustawy innowacyjnej. Mała ustawa wchodzi już za kilka dni i ona wprowadza wyższe progi, które pozwalają uzyskać ulgi dla przedsiębiorców inwestujących w badania i rozwój, czy wdrażanie innowacji. Bez tego przedsiębiorstwa nie będą mogły się rozwijać. Widzimy zalążki konkretów – ocenił.

 

  • Porzucenie pomysłu jednolitego podatku

 

- Spotykaliśmy się z sygnałami przedsiębiorców, że wstrzymują jakiekolwiek działania inwestycyjne, bo nie wiedzieli jaki będą płacili od tego podatek. Przedsiębiorcy potrzebują pewności, żeby móc prowadzić swoją działalność – zaznaczył Wołejko.

Minusy

 

  • Pogarszająca się jakość procesu legislacyjnego i nowego prawa

 

Gość zauważył, że prawo stało się jeszcze bardziej niestabilne, nieprzewidywalne, a proces jego tworzenia jest jeszcze mniej przejrzysty i dużo szybszy. - Ciężko jest nam, a także innym zainteresowanym podmiotom się do tego w ogóle odnieść. Dlatego nasz wkład często jest minimalny, a te regulacje dotyczą właśnie nas. Zwracamy się z apelem do posłów, żeby jednak troszeczkę zwolnić – mówił.

 

  • Postępująca atmosfera niepewności

 

- Być może niektórzy przedsiębiorcy troszeczkę na wyrost odczuwają taką niepewność – przyznał Wołejko. - Natomiast nie ulega wątpliwości, że atmosfera jest taka sobie; ani dobra, ani zła. Mamy sygnały, które wskazują na to, że rzekomy postęp wynikający z uszczelnienia systemu podatkowego to w dużej mierze jest wynik tego, że przedsiębiorcy nie otrzymują zwrotu należnego im podatku VAT. Kiedy przedsiębiorca zwraca się o zwrot VAT to urząd skarbowy przeprowadza u niego kontrolę, tak jakby w odwecie. Wydaje się, że ta niepewność jest jednak bardzo uzasadniona – dodał ekspert.

 

  • Szykowana reforma zdrowia

 

Wg przedstawiciela Pracodawców RP planowane są bardzo głębokie zmiany, które nie są do końca przemyślane. - Brakuje elementu konsultacji, żeby środowisko przedsiębiorców prywatnych mogło wyrazić swoje zdanie. Brakuje w dyskusji na temat systemu ochrony zdrowia elementu zwiększenia nakładów. Obawiamy się, że wpływ proponowanych zmian będzie taki, że kolejki do lekarzy się wydłużą i jakość obsługi pacjentów się pogorszy – podsumował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA