Pracodawca, który finansuje prywatne połączenia pracownika ze służbowego telefonu, wykonuje czynność opodatkowaną VAT.
Jak wynika bowiem zart. 8 ust.2 ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracownika, którym będzie właśnie korzystanie z telefonu służbowego dla celów prywatnych, jest opodatkowane.Dla celów rozliczenia z fiskusem firmy udostępniające swoim pracownikom telefony stosują z reguły dwa rozwiązania.Pierwsze to refakturowanie kosztów rozmów prywatnych. Odsprzedając pracownikom nabyte usługi telefoniczne -w części, w jakiej dotyczą one ich prywatnych rozmów - firma powinna tę czynność, na żądanie pracowników, dokumentować fakturą VAT. Zastosowanie tego modelu rozliczania powoduje jednak konieczność zbadania, które z rozmów były prywatne, a które służbowe, czyli kontrolowania billingów, co przy większej liczbie pracowników powoduje duże zaangażowanie czasowe. Nie jest to więc metoda efektywna i godna polecenia.Drugim ze sposobów - najczęściej wykorzystywanym w firmach -jest ustalenie ryczałtu miesięcznego, który obejmuje zarówno rozmowy pryw...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.