fbTrack

Media i internet

Przyspiesza prywatyzacja współwłaściciela „Rz”

Holding tworzony wokół PW Rzeczpospolita ma trafić w prywatne ręce jeszcze w tym roku
W ciągu miesiąca Skarb Państwa powinien dokładnie wiedzieć, ile warta jest przyszła grupa tworzona wokół Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita. Nieoficjalnie mówi się, że jej wartość może sięgnąć 500 mln zł.
Trzy z pięciu spółek, które mają wejść do holdingu, wycenia teraz firma Access, a udziały PW Rz w Presspublice, wydawcy „Rzeczpospolitej” – KPMG. Potem MSP sprywatyzuje holding. – PW Rz zostanie sprywatyzowane do końca tego roku, dojdzie do tego po zakończeniu tworzenia holdingu – mówi Andrzej Filipowicz z zarządu PW Rz. Konsolidacja zakończy się na przełomie września i października. Jak powiedział w piątkowym wywiadzie dla radiowej Jedynki Aleksander Grad, będzie to najprawdopodobniej prywatyzacja poprzez giełdę albo w drodze sprzedaży na licytacji. Nieoficjalnie w MSP mówi się, że bardziej prawdopodobna jest sprzedaż udziałów poprzez aukcję. Jeśli rząd zdąży przed wakacjami zatwierdzić nowelizację ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (znosi ona ograniczenie, zgodnie z którym Skarb Państwa może sprzedać poprzez aukcje tylko poniżej 10 proc. udziałów w spółkach), byłaby to szybsza ścieżka, umożliwiająca zakończenie transakcji w 2008 r.Do holdingu oprócz PW Rz i Plantpressu mają wejść: Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Składnica Księgarska, Dom Słowa Polskiego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Wydawnictwa Naukowo-Techniczne (po komercjalizacji).
Z nieoficjalnych informacji wynika, że udziałem w prywatyzacji PW Rz interesują się m.in. Mecom, który ma już 51 proc. udziałów w Presspublice, Axel Springer, Agora, Bauer, Polskapresse i Point Group. Zarząd PW Rz nie chce jednak potwierdzić tej listy. – Nie komentuję takich informacji, to jest pytanie do właściciela spółki – mówi Andrzej Filipowicz.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL