fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Ukraina legalizuje broń

Rewolwer (Stalker 2.5) typu flobert
YouTube
Ukraińscy parlamentarzyści mają przegłosować projekt ustawy, która znacząco ułatwi procedurę uzyskania pozwolenia na posiadanie broni palnej.
- Każdy człowiek powinien mieć prawo do obrony swojej własności prywatnej, łącznie z użyciem broni palnej. Ustawa powinna precyzyjnie określić czym jest własność prywatna. Przekazałem swoje propozycje do Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej, zostały one zaakceptowane również przez prezydenta – powiedział w rozmowie z „Głosem Ukrainy" (gazeta parlamentarna) ukraiński prokurator generalny Wiktor Szokin. – Mam nadzieje, że zostanie przyjęta ustawa dotycząca broni oraz jej rejestracji, określająca procedurę jej nabycia i wszelkich formalności, którymi zajmuje się MSW – doda.
Jeszcze w grudniu grupa ukraińskich deputowanych zarejestrowała projekt ustawy, zgodnie z którym procedura uzyskania pozwolenia na broń ma zostać uproszczona. Miałby również zostać powołany specjalny urząd, który miałby prowadzić ewidencję broni na Ukrainie. Zgodnie z tym projektem o zezwolenie na posiadanie broni gładkolufowej, będą mogły ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat (obecnie o pozwolenie na broń można starać się od 21. roku życia). Z kolei broń gwintowaną będzie można posiadać po ukończeniu 21 lat. Natomiast broń pneumatyczną oraz broń typu „Flobert" z kalibrem do 4,5 mm, będzie można nadal posiadać bez zezwolenia po ukończeniu 16. roku życia. Obecnie na Ukrainie oraz na Litwie, w Czechach i na Słowacji broń typu „Flobert" jest legalna.
Zezwolenie na broń na Ukrainie będą wydawały „organy władzy wykonawczej" właściwe ze względu na miejsce zameldowania ubiegającego się o te pozwolenie. Jeżeli wcześniej procedura ta mogła trwać nawet kilka tygodni, a nawet miesięcy, to dziś odpowiedni urząd (przeważnie MSW) będzie miał pięć dni by wydać decyzję. Według nowego projektu ustawy decyzja negatywna może zapaść jedynie w przypadku, jeżeli osoba nie spełniła wymogów formalnych (wiek, niekaralność, zaświadczenie po ukończeniu szkolenia dotyczącego korzystania z broni i pierwszej pomocy medycznej, zaświadczenie medyczne, łącznie z opinią psychiatry oraz potwierdzenie opłat urzędowych).
Projekt nowej ustawy przewiduje również zmiany w kodeksie karnym Ukrainy. Na mocy tych zmian osoba posiadająca zezwolenia na broń będzie mogła „bez żadnych konsekwencji prawnych używać jej w obronie własnej oraz w obronie swoje własności prywatnej niezależnie od obrażeń jakie odniósł napastnik". Do tego posiadacz broni będzie mógł ją wyciągnąć i odbezpieczyć w sytuacji, która według niego „stanowi pretekst do użycia broni".
Obecnie, według najnowszych danych MSW, ponad 870 tysięcy Ukraińców posiada broń a liczba ta ciągle rośnie. Według Ukraińskiego Stowarzyszenia Posiadaczy Broni na Ukrainie zarejestrowane jest ponad 2 mln sztuk broni, a ponad 3,5 mln sztuk broni funkcjonuje w szarej strefie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA