fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Festiwal Literatury dla Dzieci

materiały prasowe
Wczoraj ruszył ogólnopolski Festiwal Literatury dla Dzieci.

To druga edycja kilkuset atrakcji dla dzieci i ich rodziców w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku: spotkań z autorami książek, wystaw ilustracji, warsztatów, czytanek, projekcji filmowych, spektakli, koncertów, gier miejskich, spacerów. Główny celem festiwalu jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

- W tym roku skupimy się na idei dziecka w społeczeństwie. Pragniemy pokazać, że każdy z nas jest na swój sposób inny, ale wszyscy jesteśmy wartościowi – stąd hasło przewodnie: Ludzie – różni, a tacy sami – mówią organizatorzy festiwalu z Fundacji Czas Dzieci i Cafe Szafe.

Festiwal potrwa trzy tygodnie. W niedzielę  wystartował w Krakowie. Zainaugurował go tu wernisaż wystawy „Wilkonie” z pracami znakomitego ilustratora Józefa Wilkonia wMuzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dziś otwarcie kolejnej wystawy: „70 lat Pippi Pończoszanki” w  Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, przypominającej, że w tym roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania książki Astrid Lindgren, która podbiła świat. Będą także ciekawe spotkania  autorskie , m.in. w Pracowni pod Baranami - z Wojciechem Bonowiczem, który wydał „Bajki Misia Fisia”, a w ICE Kraków Congress Centre - z Jerzym Stuhrem i Marianną Bończa-Stuhr, autorem i ilustratorką książki „Kto tam zerka na Kacperka?”

W Warszawie festiwal zainaugurują 13 maja „Czytanki po zmroku” w ramach Europejskiej Nocy Literatury . Bajki na tym spotkaniu będzie czytał dzieciom w swoim gabinecie zastępca prezydenta m.st. Warszawy - Jarosław Jóźwiak ( podobne spotkania poprowadzą też prezydenci pozostałych miast: Jacek Majchrowski w Krakowie, Paweł Adamowicz w Gdańsku i Rafał Dutkiewicz we Wrocławiu).

Podczas Warszawskich Targów Książki wiele wydarzeń przeniesie się na Stadion Narodowy, m.in. na stoisku Instytutu Francuskiego odbędzie się spotkanie z Michelem Piquemalem, autorem bestsellerowej serii „Bajki Filozoficzne”, czerpiącej inspiracje zfilozofii zachodniej, mądrości Wschodu i mitologii. Na różnorodne spotkania zapraszają także Muzeum Azji i Pacyfiku, Stara Kordegarda, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu baśnie indyjskie będzie czytać Anna Seniuk.

W Gdańsku festiwal organizuje Instytutu Kultury Miejskiej od 19 do 23 maja. Otworzy go wystawa wielkoformatowych ilustracji pochodzących z książki „Masz prawa, człowieku” autorstwa Małgorzaty Węgrzeckiej i Iwony Zabielskiej-Stadnik na Długim Targu oraz Salon Ilustratorów - w Centrum św. Jana.

Program jest  także bogaty w spotkania autorskie: z Adamem Wajrakiem („Zwierzyniec Wajraka”), Agnieszką Tyszką („Zosia z ulicy Kociej”), Agnieszką Stelmaszyk („Kroniki Archeo”), Anną Czerwińską-Rydel („Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem”), Rafałem Kosikiem („Felix, Net i Nika”), Andrzejem Maleszką („Magiczne Drzewo”), Maciejem Wojtyszko („Bromba i inni”), Rafałem Skarżyckim i Tomaszem Lwem Leśniakiem („Hej Jędrek”).

We Wrocławiu festiwal również zacznie się 19 maja. W tym mieście większość wydarzeń      ulokowana została w przestrzeni Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Ale warto też odwiedzić Kino Nowe Horyzonty, Teatr Muzyczny Capitol, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Księgarnię Hiszpańską La Librería Espanola, Synagogę Pod Białym Bocianem, Dolnośląską Biblioteką Publiczną i Afrykarium we wrocławskim ZOO.

29 maja w Teatrze Capitol Józef Wilkoń przeprowadzi multimedialne warsztaty malarskie dla małych artystów.  A 30 maja w Starym Ratuszu we Wrocławiu poznamy zwycięzcę konkursu Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2014. Najbardziej wartościowe pozycje literackie w pierwszym etapie wybierała kapituła, która wyłoniła 16 finalistów. Teraz - w  drugiej turze -czytelnicy  mogą głosować w plebiscycie internetowym na swoje typy na stronie: http://fldd.pl/2015/glosowanie

Festiwal Literatury dla Dzieci honorowym patronatem objęła Polska Sekcja IBBY i Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Pełny program

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA