fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Abolwent kusi firmę, ale i ona jego

Praktyka w firmie powinna uczyć różnych doświadczeń, tak by absolwenci mogli rozwijać swoje zainteresowania. Staże, w których młodzi są wykorzystywani do parzenia kawy są stratą czasu dla obu stron – mówili paneliści dyskusji na SGH
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Dobre staże są bardzo wymagające i zwykle skierowane do najlepszych. Ale tylko takie praktyki pomagają studentom w rozwoju kariery.

Co zrobić, by staże, na które trafiają absolwenci uczelni wyższych, miały wysoką jakość, a nie uczyły przysłowiowego parzenia kawy – między innymi na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu „Jak planować i czym się kierować przy dobieraniu staży i praktyk w trakcie studiów, aby być interesującym kandydatem dla przyszłych pracodawców".

Parzenie kawy czy nauka

Cykl debat organizowanych przez „Rzeczpospolitą" to wynik zaangażowania naszej redakcji w przygotowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa program stażowy dla najlepszych absolwentów „Budujemy wartość polskiej gospodarki. Pracuj dla nas!".

Problem parzenia kawy wcale nie jest wydumany. Jak opowiadał jeden ze studentów warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, podczas miesięcznego stażu w znanej firmie nabył cenne skądinąd umiejętności: naprawa serwisu do kawy, sprzątanie szafy, dostarczanie szefowi lunchu. W raporcie ze stażu te czynności ukryto pod fachowymi nazwami.

T...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA