fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Badanie policjanta wariografem bez dodatkowego stresu

Badanie wariografem w Centralnym Laboratorium Kryminalistyki KGP
Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński
W badaniu psychofizjologicznym policjantów nie będzie już mógł uczestniczyć nikt poza osobą przeprowadzającą badanie. Dzięki temu funkcjonariusze sprawdzani wykrywaczem kłamstw unikną dodatkowej presji, którą wywołuje obecność osób trzecich.

Badania wariografem funkcjonariuszy policji przeprowadzane są m.in. podczas zmiany stanowiska na wyższe. Do tej pory przepisy pozwalały na obecność podczas takich badań kierownika komórki wydziału spraw wewnętrznych KGP lub osoby przez niego wyznaczonej.

To ma się zmienić po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu i warunków ustalania zdolności fizycznej i psychicznej policjantów do służby na określonych stanowiskach lub w określonych komórkach organizacyjnych jednostek Policji. Projekt zmian właśnie został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Nowe przepisy określają również, że za badania psychofizjologiczne podczas przyjęć do służby będą to odpowiednie komórki organizacyjne Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Dodatkowo badania mogą przeprowadzać pracownicy laboratoriów kryminalistycznych w komendach wojewódzkich lub stołecznej Policji po odpowiednim przeszkoleniu. Prowadzenie badań poza komórkami prowadzącymi nabór ma zagwarantować  obiektywizm wyników testu.

Źródło: MSW
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA