fbTrack

Finanse

Chcemy przekazać PAIiIZ miliard euro ze środków UE

Rozmowa: Rafał Baniak, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za inwestycje zagraniczne
Rz: Agencje takie jak PAIiIZ w innych krajach mają najczęściej większe kompetencje i działają szybciej. Czy planowane są zmiany w sposobie funkcjonowania PAIiIZ bądź jej kształcie?
Rafał Baniak: Pracujemy nad strategią promocji gospodarczej Polski, która będzie gotowa do końca czerwca. I z niej będzie wynikało, jakie instytucje mają się tym zajmować i jakie są ich kompetencje. Nie zakładam, że PAIiIZ zniknie, ale brane pod uwagę są różne możliwości. W tym momencie najpilniejszą dla nas sprawą jest przekazanie agencji środków unijnych z PO „Innowacyjna gospodarka” które przeznaczone są na wsparcie dla inwestorów. Jest to 1 mld euro na lata 2007 – 2013. MG jest przygotowane do tego, by być instytucją wdrażającą, ale uważam, że powinien się tym zająć PAIiIZ. Jakie są perspektywy dla napływu inwestycji do Polski w tym roku?
Jesteśmy na dobrej drodze, by poprawić ubiegłoroczny wynik 15 mld euro. Negocjujemy obecnie z kilkoma bardzo dużymi inwestorami, których wydatki liczone są w setkach milionów euro, a zatrudnienie w tysiącach osób. Traktują Polskę bardzo poważnie i podkreślają, że klimat inwestycyjny u nas się poprawia. Nie grozi nam na razie kryzys gospodarczy, jaki obserwowany jest na innych rynkach. Do tego mamy ogromną pulę środków unijnych na infrastrukturę, szkolenie pracowników, a także dla inwestorów wdrażających innowacyjne technologie. Na takich powinno nam najbardziej zależeć. Ale jest ich chyba też najtrudniej pozyskać. To prawda, konkurencja nie śpi. Cały czas bardzo aktywne na tym polu są Czechy. A ostatnio także Rumunia i Bułgaria, które gotowe są dać niemal każde wsparcie, żeby przyciągnąć inwestora. Dla nas sektorami priorytetowymi są np. lotnictwo, motoryzacja oraz centra usług, które wnoszą technologie. By zwiększyć szanse na pozyskanie inwestorów, powinniśmy też być obecni na większej liczbie rynków. Obecnie mamy ok. 50 wydziałów promocji handlu i inwestycji, ale sądzę, że tę sieć trzeba jeszcze rozwinąć.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL