fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nadzór finansowy ostrzega przed ryzykiem wzrostu stóp

Banki muszą lepiej informować o konsekwencjach wzrostu oprocentowania.
Bloomberg
Banki muszą lepiej informować o konsekwencjach wzrostu oprocentowania. Nowe zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego powinny wdrożyć do końca marca.

Po ostatnim cięciu stóp oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w złotych spadło do rekordowo niskich poziomów. Rynkowa stopa WIBOR, na której najczęściej jest ono oparte, spadła do 1,65 proc.

Jednak Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ostrzegł niedawno banki, że w tej sytuacji muszą jeszcze staranniej informować klientów o ryzyku wzrostu stóp procentowych, zwłaszcza w przypadku długoterminowych kredytów.

Do tej pory banki stosowały rekomendację S nakładającą obowiązek wyliczenia i zaprezentowania kredytobiorcy raty przy założeniu, że stopa wzrośnie o 4 pkt proc.

Symulacje wyższych rat

– Przekazujemy informację o ryzyku w formie pisemnej. Dokument jest spersonalizowany, czyli odnosi się do parametrów kredytu dla danego klienta. Znajduje się w nim symulacja wysokości rat kredytu przy wzroście oprocentowania o 4 pkt proc. oraz wzrostu oprocentowania w skali odpowiadającej różnicy między maksymalnym i minimalnym poziomem stopy procentowej w ciągu ostatnich 12 ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA