fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

ZUS płaci odsetki za opóźniony zasiłek macierzyński

Fotorzepa, Bartek Sadowski
Młodzi rodzice czekają po kilka miesięcy na pieniądze po urodzeniu dziecka. ZUS ma tylko 30 dni na decyzję, później należą się odsetki.

Do redakcji „Rzeczpospolitej" o pomoc zwrócili się rodzice Jaśminy, urodzonej 13 listopada 2014 r. Po ponad trzech miesiącach czekania na wypłatę zasiłku macierzyńskiego dostali z ZUS pismo żądające wyjaśnień w sprawie założonej tuż przed porodem firmy. Wcześniej już raz odpowiedzieli na identyczne.

– Na poprzednie pismo ZUS odpowiedzieliśmy szczegółowo w drugiej połowie stycznia – tłumaczy ojciec Jaśminy. – Podaliśmy tam wszystkie żądane przez ZUS informacje dotyczące charakteru działalności, namiary na kontrahentów, adresy stron internetowych, na których można znaleźć ofertę firmy z przykładami wykonanych dotychczas prac. Po miesiącu dostaliśmy takie samo pismo. Nie wiem, jak przyspieszyć decyzję ZUS. Nie ukrywam, że przydałby się nam zasiłek na dziecko.

Okazuje się, że przyspieszenie decyzji ZUS nie jest proste. Zgodnie z art. 477[9] § 4 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli ZUS nie wyda decyzji w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku, osoba starająca się o wypłatę świadczenia może odwołać się do sądu.

– Takie odwołanie składa się w ZUS, więc powinno to przyspieszyć wydanie decyzji w sprawie wypłaty zasiłku – mówi Andrzej Radzisław, radca prawny współpracujący z kancelarią LexConsulting.pl. – Gdyby się jednak okazało, że odwołanie nie przyspieszy wydania decyzji, może to oznaczać nawet kilka miesięcy czekania na wyrok sądu. Wtedy zamiast przyspieszyć odwołanie, tylko wydłuży postępowanie.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zażądanie od ZUS wypłaty odsetek za opóźnienie w wypłacie świadczenia.

Zgodnie z art. 64 ust. 1 zdanie drugie ZUS powinien wypłacić zasiłek nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do tego świadczenia.

– Termin na wypłatę zasiłku liczy się od momentu złożenia wniosku i aktu urodzenia dziecka – tłumaczy Radzisław. – Postępowanie wyjaśniające ZUS, który sprawdza, od kiedy dana osoba jest ubezpieczona, czy pytanie urzędu skarbowego, jakie płaciła ostatnio podatki, nie może być podstawą opóźnienia wypłaty. Po 30 dniach od złożenia dokumentów rodzicom czekającym na zasiłek należą się więc odsetki.

Po naszej interwencji ZUS błyskawicznie wydał decyzję o przyznaniu zasiłku macierzyńskiego rodzicom Jaśminy.

– Po uwzględnieniu materiału dowodowego zgromadzonego w postępowaniu wyjaśniającym oraz informacji z urzędu skarbowego oddział wydał decyzję o wypłacie zasiłku z odsetkami – usłyszeliśmy w warszawskiej centrali ZUS.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA